آموزش کامل حسابداری

آموزش کامل حسابداری یکی از مواردیست که امروزه ذهن بسیاری از علاقه مندان به رشته حسابداری را به خود مشغول نموده است. به طور کلی صاحبین مشاغل و کسب و کارها به منظور نظم دادن به مسائل اقتصادی از شاخه های مختلف حرفه حسابداری استفاده می کنند. رشته حسابداری جز یکی از مشاغل حساس دسته بندی می شود زیرا که کوچک ترین اشتباهی در محاسبات ممکن است ضرر و زیان های جبران ناپذیری را به کسب و کار مربوطه وارد نماید. در نتیجه یک حسابدار حرفه ای باید به تمامی سر فصل های حسابداری تسلط کامل داشته باشد تا بتواند از زیانهای احتمالی جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم سر فصل های مهم از حسابداری که آشنایی با آنها برای هر حسابدار حرفه ای لازم است را مطرح نماییم.

رشته حسابداری چیست؟

رشته حسابداری چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که رشته حسابداری یکی از مهمترین و کاربردی ترین علوم می باشد که شخص حسابدار در آن به جمع آوری اطلاعات مالی، ثبت اطلاعات مالی، طبقه بندی آن ها و تهیه گزارش های مالی می پردازد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی نرم افزارهای حسابداری بسیار متنوعی در این زمینه تهیه و توزیع شده اند که به نوعی کمک شایانی برای حسابداران، مدیران و سرمایه گذاران به حساب می آیند. یکی از مهمترین نرم افزارهای شناخته شده در این زمینه نرم افزار حسابداری آرپا می باشد.

شاخه های مختلف حرفه حسابداری

حرفه حسابداری به شاخه های مختلفی تقسیم می شود که عبارتند از:

  1. حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی که پس از شکل گیری انقلاب صنعتی شکل گرفت و برای تعیین بهای تمام شده محصولات تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

 
  1. حسابداری مالی

حسابداری مالی از انواع پر طرفدار و همچنین مهم ترین شاخه از حسابداری می باشد که هدف آن تهیه صورت های مالی به منظور ارائه به استفاده کنندگان برون سازمانی و درون سازمانی می باشد.

 
  1. حسابداری دولتی

 از اوخر قرن 19 به منظور پیش بینی هزینه های سالانه در برخی از کشورهای اروپایی شکل گرفت. این کشورها به منظور کنترل هزینه های سالانه خود از حسابداری دولتی استفاده کردند.

 
  1. حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت اطلاعات آماری مورد نیاز برای سازمان ها و ارگان ها را در کمترین زمان در اختیار آنها قرار می دهد.

 

برای بهره گیری از انواع خدمات حسابداری در اصفهان کلیک کنید.

مفهوم و اجزای معادله حسابداری

مفهوم و اجزای معادله حسابداری، یکی دیگر از مهم ترین نکاتی است که هر شخص به عنوان حسابدار ملزم به آشنایی با آن می باشد. این معادله تضمین می کند که ترازنامه متعادل باقی بماند، بدین معنی که هر ورودی در هر سمت از ترازنامه یا معادله، بتواند توسط عامل دیگری در طرف مقابل معادله نیز تاثیر خود را اعمال نماید. به طور کلی معادله حسابداری رابطه بین سه عنصر اصلی ترازنامه را مورد بررسی قرار می دهد. معادله حسابداری از دارایی ها، بدهی ها و سرمایه یا حقوق مالکانه تشکیل شده است. مجموع بدهی و سرمایه در یک سمت از معادله و دارایی ها در سمت دیگر معادله قرار می گیرد.

 

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد حسابداری از جمله مشاغل حساس است که نیازمند دقت بالا جهت انجام امور می باشد، برای این منظور حسابداران باید دانش و دقت بالای داشته باشند. بنابراین یک شخص به عنوان حسابدار باید تسلط کامل بر مباحث حسابداری و همچنین اصول و استانداردهای حسابداری داشته باشند. تا بتواند گزارش های مالی درستی مبنی بر اصول و استانداردهای حسابداری ارائه کنند.

© 2024 ارسال شده توسط کلیه حقوق محفوظ است آرمان حساب