سامانه ی جامع تجارت چیست

سامانه ی جامع تجارت چیست ؟ سامانه ی جامع تجارت در پنجم مرداد ماه سال 1395 برای اولین بار در دسترس کاربران قرار گرفت. بازرگانان و تاجران توانستند برای انجام اموری مثل ثبت سفارش کالا، گرفتن مجوزهای ورود و استعلام کارت بازرگانی خود به سامانه جامع تجارت مراجعه کنند.

در حال حاضر توسعه تجارت بین‌الملل، توسعه‌ی بازاریابی بین الملل و توسعه اقتصادی کشور به عوامل مختلفی مثل انجام امور گمرکی، سرعت انجام مکاتبات و نقل و انتقال اسناد بستگی دارد. و در کشور ما با توجه به قوانین، صادرات و واردات پیچیدگی‌های اداری بسیار زیادی دارد. و نیاز به رد و بدل کردن اطلاعات و اسناد بین نهادهای مختلف وجود دارد. به دلیل همین پیچیدگی ها در تجارت بین الملل نیاز به سیستم‌های تسهیل کننده مثل سامانه تجارت ایران برای انجام امور بازرگانی احساس می‌شود تا دسترسی تجار به بسیاری از فرصت ها آسان تر گردد.

بهتر است بدانید که ما برای تک تک مشکلات مالی شما راهکارهای را ارائه می کنیم. کافی است به صفحه خدمات حسابداری مراجعه کنید تا با خدمات ما به طور کامل آشنا شوید.

یکی از برنامه های دولت برای اجرای دولت الکترونیک، سامانه جامع تجارت می باشد که باعث کاهش پیچیدگی‌ها، تسهیل و سرعت بخشیدن در انجام امور تجارت بین‌الملل می باشد. در کنار آن باعث کاهش فساد در اقتصاد و تجارت نیز می‌شود.

در حال حاضر چنین سیستمی در 73 کشور دیگر با نحوه کارکرد متفاوت نیز راه‌اندازی شده و هدف آن‌ها کمک به تسهیل و تسریع انجام امور تجارت بین‌الملل است.

  سامانه ی جامع تجارت چیست

بخش های مختلف سامانه ی جامع تجارت چیست

1- سامانه جامع تجارت 2- سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا 3- سامانه شناسه کالا 4- سامانه سنجش اعتبار و رتبه‌بندی اعتباری 5- پرتال ارزی یا نظام یکپارچه معاملات ارزی نیما 6- سامانه جامع حمل‌ونقل 7- سامانه جامع امور گمرکی

بعضی از این بخش‌ها قبلاً هم وجود داشته‌اند ولی در حال حاضر زیر مجموعه سامانه جامع تجارت ایران هستند و به‌صورت یکپارچه فعالیت می‌کنند تا سرعت انجام مکاتبات، نقل‌وانتقال اسناد، اطلاعات و مدارک افزایش یابد.

طبق قوانین کشوری برای واردات کالا ابتدا باید از طریق سامانه جامع تجارت ایران ثبت سفارش کالا انجام شود. مجوز واردات از سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود که طبق آن ورود یک کالا و ترخیص آن از گمرک امکان پذیر می شود. البته بعضی از کالاها نیاز به مجوز از سازمان های دیگر همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارند که انجام این امور از سامانه جامع تجارت ایران سرعت بیشتری پیدا کرده است.

در زمینه حسابداری بازرگانی نیز می توانیم شاهد تأثیرات شگرف سامانه ی جامع تجارت باشیم که تسهیل امور در زمینه حسابداری بازرگانی را به همراه دارد.

مهم‌ترین وظایف سامانه ی جامع تجارت 

1- آسان کردن تجارت با استفاده از ابزارها، امکانات و مدل‌های استاندارد تجارت الکترونیک در سطح ملی و بین‌المللی 2- ایجاد یک واحد تجاری مشخص و فراهم کردن زمینه برای تعاملات ملی و بین‌المللی در تجارت الکترونیک

مزایای سامانه جامع تجارت در این موارد طی سه مرحله رخ می دهد: در مرحله اول حضور فیزیکی شخص و تکرار ارائه اطلاعات حذف می‌شود، در مرحله دوم فرآیندهای غیرکاربردی به همراه اسناد بیهوده از فرآیند امور حذف می‌شوند و در مرحله سوم دسترسی به سامانه‌های بین‌المللی ایجاد می‌شود.

سامانه جامع تجارت الکترونیک برای نهادهای دولتی نیز مزیت های بسیار زیاد دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:

1- تخصیص مؤثر و کارآمد منابع دولتی 2- اصلاح و بهینه‌سازی در منابع درآمد دولتی 3- افزایش امنیت، کاهش فساد و شفافیت در امور تجارت بین‌الملل 4- امکان استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک

این سامانه برای بخش خصوصی نیز مزایای مختلفی به دنبال دارد که عبارتند از:

1- کاهش هزینه‌ها به دلیل کاهش زمان انجام امور 2- سرعت بخشیدن به انجام امور مربوط به اظهار و ترخیص کالا از گمرک 3- تخصیص کارآمد منابع 4- افزایش شفافیت برای استفاده‌کنندگان این سیستم

در انتها از شما می خواهیم نظرات خود را درباره سامانه جامع تجارت با ما و مخاطبان آرمان حساب به اشتراک بگذارید.

© 2024 ارسال شده توسط کلیه حقوق محفوظ است آرمان حساب