• 031 - 34008
 • معرفی طرف حساب در آرپا

  نویسنده : مدیر آموزش
  تاریخ : 1401/08/24
  معرفی طرف حساب در آرپا

  معرفی طرف حساب در آرپا

  در نرم افزار حسابداری آرپا پس از معرفی گروه طرف حساب ، باید طرف حساب های هر گروه را تعریف کنیم. در برگه معرفی طرف حساب بخش های مختلفی از قبیل بخش عمومی، مشخصات تکمیلی، فیلدهای کاربر، تنظیمات وب و هدف فروش وجود دارد. که در این مقاله به آموزش مهمترین قسمت آن یعنی بخش عمومی می پردازیم.

  در کل برای معرفی طرف حساب جدید در نرم افزار حسابداری آرپا کافیست در قسمت مشخص شده نام، گروه طرف حساب، عنوان و کد آن را مشخص کنید. در قسمت عنوان از عناوینی مثل شرکت، جناب آقای، سرکارخانم و … استفاده می شود.

  معرفی طرف حساب

  بخش عمومی در معرفی طرف حساب

  در تب عمومی اطلاعات کاملی از قبیل آدرس، شماره تلفن، کد پستی، حقیقی یا حقوقی بودن طرف حساب، شهر، استان و غیره در مورد طرف حساب وارد می گردد. در این بخش پر کردن اطلاعات مربوط به فیلدهای کد استان دارایی، کد شهر دارایی، نوع خرید دارایی، نوع خریدار و فروشنده دارایی جهت استفاده از امکانات نرم افزار برای ارسال گزارشات TTMS ( معاملات فصلی) حائز اهمیت است.

  تاریخ اعتبار گواهی ارزش افزوده مربوط به اعتبار گواهی دریافت ارزش افزوده می باشد. که اداره دارایی بنا به درخواست مودیان و بررسی شرایط مورد نظر صادر می کرد. لازم بذکر است اخیرا این گواهی صادر نمی گردد. و صرفا از طریق سایت  evat.ir و فرم بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده استفاده می گردد.

    معرفی طرف حساب

  تعیین اعتبار طرف حساب

  کاربر می تواند خوش حساب و یا بدون اعتبار بودن طرف حساب را مشخص کرده و حتی دلیل عدم اعتبار آن را هم تعیین کند.

  همچنین بر مبنای تعداد روز اعتبار، اعتبار تسویه چکی و اعتبار معامله غیر نقدی را می توان مشخص کرد. بر مبنای تعداد روز مشخص می شود. که اگر تا تعداد روز تعیین شده، فاکتور قبلی تسویه نشود، کاربر اجازه صدور فاکتور جدید را ندارد.

  بر مبنای تسویه چکی تعیین می گردد که فرد تا چه میزان اعتبار خرید چکی دارد. و اگر از سقف مشخص شده بیشتر شود، طبق تنظیمات صورت گرفته نرم افزار هشدار و یا خطا در هنگام ثبت می دهد. در اعتبار معامله غیر نقدی نیز مشخص می شود. که طرف حساب تا چه میزان اعتبار خرید غیر نقدی ( نسیه ) دارد.

  تعیین تخفیف و قیمت فروش پیش فرض طرف حساب

  در تب عمومی کاربر می تواند برای طرف حساب خود، تخفیف پیش فرض فروش (%)، شرایط تسویه پیش فرض، مسئول پخش، مسئول فروش، بازاریاب مشخص کند. همچنین می تواند برای طرف حساب ها بر اساس حداقل قیمت فروش، درصدی را اختصاص دهد تا به قیمت پیش فرض فروش اضافه گردد. در قسمت پیشنهاد قیمت فروش نیز می تواند قیمت فروش را براساس سطح قیمت، قیمت مصرف کننده یا قیمت پیش فرض فروش برای طرف حساب تعیین کند.

  تعیین حمل، مسیر پخش و منطقه جغرافیایی  بیشتر برای شرکت هایی که در زمینه پخش مویرگی فعالیت دارند مورد استفاده می باشد.

  در کادر بالای بخش عمومی کاربر می تواند نوع طرف حساب خود را مشخص کند. لازم بذکر است این انتخاب ها همانند فیلتر عمل می کنند. و به عنوان مثال اگر تیک مشتری انتخاب شود این مشتری تنها در فاکتورهای فروش و مرجوعی نمایش داده می شود. پیشنهاد ما این هست اگر تعداد طرف حساب های شرکت بسیار زیاد نیست تیک های مشتری و فروشنده برای تمامی طرف حساب ها انتخاب گردد.

  اگر تیک مربوط به پرسنل داخلی فعال شود و شرکت زیر سیستم حقوق و دستمزد را تهیه کرده باشد مستقیم به برگه “معرفی مشخصات پرسنل” در زیر سیستم حقوق و دستمزد وارد می شویم. و اگر تیک CRM فعال شود و زیر سیستم مدیریت مشتریان را داشته باشد مستقیم به آن متصل خواهد شد.

  نتیجه گیری 

  در برگه معرفی طرف حساب در بخش عمومی، اعتبار طرف حساب و اطلاعاتی مربوط به دارایی وارد شده و یا قیمت فروش به طرف حساب اختصاص داده می شود. همچنین امکانات کاربردی بسیاری از قبیل مسیر پخش، روش حمل و … در اختیار شرکت هایی که در پخش مویرگی فعالیت می کنند، قرار می دهد.

  برای مشاهده آموزش های دیگر نرم افزار آرپا به صفحه آموزش نرم افزار حسابداری آرپا مراجعه کنید.  
  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا
  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا یکی از برگه های مهمی است […]

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا
  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا، از طریق زیر سیستم فروش اقساطی […]

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا
  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا، یکی دیگر از امکانات […]

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا
  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا یکی از […]

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا
  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از قابلیت های […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .