• 031 - 34008
 • خانهمقالات ITشبکه فیبر نوری

  شبکه فیبر نوری

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1401/11/03
  شبکه فیبر نوری

  شبکه فیبر نوری

  شبکه فیبر نوری نوعی شبکه از خدمات IT است که داده ها را به صورت پالس های نور از طریق رشته های نازک شیشه منتقل می کند. فیبر نوری برای ارتباط در داخل کشور، شهر و حتی در سطح جهانی استفاده می شود. مزیت شبکه فیبر نوری نسبت به سایر انواع شبکه ها، پهنای باند بالا و ظرفیت انتقال زیاد آن است که به آن امکان انتقال داده با سرعت بالا را می دهد. در ضمن به دلیل ظرفیت انتقال بالایی که دارد می توان از آن برای مسافت های طولانی نیز استفاده کرد. فیبر نوری یک زیرساخت قابل اعتماد است که اینترنت پرسرعت را در فواصل طولانی با اتلاف سیگنال کم فراهم می کند.

  کابل فیبر نوری

  کابل فیبر نوری  که به کابل فیبر شیشه ای نیز معروف است، از یک هسته و یک غلاف تشکیل شده است که از فلز ساخته نشده بلکه از پلاستیک یا شیشه ساخته شده است. سیگنال‌های صوتی، تصویری و صوتی از طریق کابل‌های فیبر نوری با سرعت نور منتقل می‌شوند، زیرا هسته و غلاف برای حمل انرژی الکترونیکی با امواج نور طراحی شده‌اند. کابل فیبر نوری را می توان به دو نوع اصلی تک حالته و چند حالته با توجه به تکنولوژی مورد استفاده در تولید کابل طبقه بندی کرد. فیبر نوری تک حالته دارای قطر هسته باریکی است و از این رو می تواند تنها یک پرتو نور را در یک نقطه از زمان منتقل کند، در حالی که فیبر نوری چند حالته دارای قطر هسته گسترده تری است که اجازه می دهد چندین پرتو نور را به طور همزمان در فواصل طولانی بدون افت کیفیت انتقال دهد.

  راه اندازی شبکه فیبر نوری

  برای راه اندازی شبکه فیبر نوری دو نوع سیستم متفاوت وجود دارد. شبکه اکتیو فیبر نوری و شبکه پسیو فیبر نوری که هر کدام از این سیستم ها روش منحصر به فردی برای تفکیک و ارسال به نقطه مد نظر را دارند. در ادامه هر کدام را بررسی می کنبم .

    شبکه فیبر نوری

  شبکه نوری اکتیو (AON)

  شبکه نوری اکتیو یک سیستم ارتباطی نوری است که مبتنی بر ترکیبی از اجزای نوری فعال و غیرفعال برای مدیریت توزیع سیگنال است. همچنین به عنوان شبکه نقطه به نقطه نیز شناخته می شود. این رویکرد از تجهیزات شبکه با توان الکتریکی مانند روتر یا تجمیع کننده سوئیچ ها یا جمع کننده سوئیچ برای مدیریت توزیع سیگنال و سیگنال های مستقیم به مشتریان خاص استفاده می کند. این کلید به روش های مختلف باز و بسته می شود تا سیگنال های ورودی و خروجی را به محل مورد نظر هدایت کند.

  شبکه نوری پسیو (PON)

  شبکه نوری پسیو سیستمی است که برای راه اندازی به هیچ نوع منبع تغذیه نیاز ندارد، در عوض از تقسیم کننده های فیبر نوری برای هدایت سیگنال های ترافیکی در طول موج های خاص استفاده می کند. PON همچنین می تواند یک طول موج مشخص را برای هر مشتری شناسایی و تخصیص دهد.

  تفاوت بین شبکه فیبر نوری پسیو و اکتیو

  هر دو شبکه PON و AON ستون فقرات فیبر را در سیستم‌های FTTH تشکیل می‌دهند که به افراد و مشاغل اجازه دسترسی به اینترنت را می‌دهد. قبل از انتخاب بین PON یا AON، لازم است تفاوت بین آنها را روشن کنید.

  توزیع سیگنال

  وقتی صحبت از شبکه AON در مقابل PON می شود، تفاوت اصلی بین آنها نحوه توزیع سیگنال نوری برای هر مشتری در سیستم FTTH است. در یک سیستم AON، مشترکین یک رشته فیبر نوری اختصاصی دارند که به آنها اجازه می دهد همان پهنای باند مشترکی را دریافت کنند. در حالی که در یک شبکه PON، کاربران رشته های فیبر نوری را برای بخشی از شبکه در PON به اشتراک می گذارند. بنابراین افرادی که از PON استفاده می کنند ممکن است متوجه شوند که سیستم آنها کندتر است، زیرا همه کاربران پهنای باند یکسانی دارند. اگر مشکلی در یک سیستم PON رخ دهد، پیدا کردن منبع مشکل دشوارتر خواهد بود.

  هزینه

  بزرگترین هزینه جاری در این شبکه هزینه تجهیزات مورد نیاز شبکه فیبر نوری و نگهداری است. در مقایسه با شبکه AON که یک شبکه برق دار است، PON از اجزای غیرفعال استفاده می کند که نیاز به نگهداری کمتری دارند و نیازی به برق نیست. بنابراین PON ارزان تر از AON است.

  پوشش فاصله ها

  پوشش فاصله شبکه فیبر نوری به فاصله بین منبع مرکزی داده و ثبت کننده ها اشاره دارد. شبکه های AON می توانند طیفی در حدود 10 کیلومتر را پوشش دهند، در حالی که PON معمولاً به کابل کشی فیبر نوری تا 20 کیلومتر محدود می شود. به عبارت دیگر، ثبت نام کنندگان باید از نظر جغرافیایی به منبع مرکزی داده نزدیکتر باشند. البته به غیر از آنچه در بالا گفته شد تفاوت های دیگری نیز بین این دو شبکه وجود دارد.

  شبکه فیبر نوری

  مراحل طراحی شبکه فیبر نوری

  انتخاب بستر ارتباطی شبکه دیتا

  ارتباطات شبکه را باید اولین قدم در طراحی فیبر نوری دانست. با انتخاب یک بستر ارتباطی شبکه داده مناسب، می توانید کل شبکه فیبر نوری خود را به صورت یکپارچه پیاده سازی کنید. روش های مختلفی برای ارتباط شبکه وجود دارد که شامل ارتباط کابلی مانند کابل شبکه و فیبر نوری و یا ارتباط بی سیم و مایکروویو می باشد. ابتدا باید بررسی شود که بهترین روش ارتباطی برای ارتباط با مکان های مختلف کدام است. مواردی وجود دارد که باید در طراحی در نظر گرفته شود.

  مسافت بین نقاط ارتباطی

  حداکثر فاصله بین نقاط ارتباطی در یک شبکه معمولی 90 متر (295 فوت) است. اگر با فواصل بزرگتر از این مقدار مواجه شدید، باید از فیبر نوری یا شبکه بی سیم استفاده کنید. برای کابل های نوری چند حالته حداکثر فاصله 500 متر و برای حالت تک برای مسافت های طولانی تر استفاده می شود.

  پایداری بستر ارتباطی

  هنگام طراحی شبکه، پایداری بستر ارتباطی یکی از مهمترین عوامل است. به طور کلی فیبر نوری پایداری بهتری نسبت به کابل های مسی و شبکه های بی سیم دارد. کابل شبکه وقتی از کنار کابل برق عبور می کند دچار افت سرعت می شود. اما فیبر نوری از تاثیر پذیری در برابر این مورد مصون می باشد.

  هزینه اجرا

  هزینه طراحی شبکه فیبر نوری به پهنای باند مورد نیاز و شرایط فیزیکی و جغرافیایی و موقعیت بستگی دارد. به طور کلی، اجرای یک شبکه با کابل مسی هزینه کمتری نسبت به فیبر دارد.

  قابلیت اجرایی بودن طرح

  قبل از اینکه استقرار  فیبر نوری را امضا کنید، طرح را توسط شخص ثالث بررسی کنید. این می تواند یک مشاور یا متخصص دیگر باشد. اطمینان حاصل کنید که آنها در مورد پروژه شما و چالش هایی که ممکن است در حین اجرا ایجاد شود آگاه هستند. تیم متخصص آی تی آرمان حساب راهکارهای مناسبی جهت برقراری ارتباطات مبتنی بر بستر فیبر نوری با در نظر گرفتن چالش های که ممکن است رخ دهد، برای شما در نظر می گیرند.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP
  تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP

  تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم  voip مهم ترین مساله ای […]

  مزایای استفاده شبکه های فیبر نوری
  مزایای استفاده شبکه های فیبر نوری

  مزایای استفاده شبکه های فیبر نوری مزایای استفاده شبکه های فیبر نوری سوالی است که فکر کاربران را به خود […]

  تجهیزات مورد نیاز فیبر نوری
  تجهیزات مورد نیاز فیبر نوری

   تجهیزات مورد نیاز فیبر نوری تجهیزات مورد نیاز فیبر نوری، در شبکه ای که بر بستر فیبر نوری برای انتقال […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم