• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپاعملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

  نویسنده : مدیر آموزش
  تاریخ : 1401/10/18
  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا یکی از بخش های موجود در زیر سیستم خزانه داری می باشد. که در این بخش تمامی عملیات چک های دریافتی از قبیل واگذاری چک، وصول چک ها، برگشت چک، عملیات چک های تضمینی و … ثبت می گردد. در این مقاله قصد داریم به آموزش کامل این بخش در نرم افزار حسابداری آرپا بپردازیم.

   بخش های مختلف در عملیات چک های دریافتی

  در سمت راست برگه عملیات چک های دریافتی بخش های مختلفی از قبیل واگذاری چک، برگشت از واگذاری، وصول چک، نقد کردن و واریز به صندوق، نقد کردن و واریز به بانک، برگشت چک، عودت چک دریافتی، تعویض چک دریافتی، دریافت چک دارای سابقه، دریافت چک تضمینی، عودت چک تضمینی و انتقال به حساب دیگر وجود دارد. برای آشنایی با کاربرد هر یک از بخش های ذکر شده تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

  واگذاری چک

  بسیاری از مجموعه ها به علت تعدد چک های دریافتی جهت تسهیل وصول اسناد و صرفه جویی در زمان، چک های خود را در اختیار بانک قرار می دهند. تا در زمان سررسید چک توسط بانک چک نقد شده و به حساب شرکت واریز گردد. اصطلاحا به این فرآیند در جریان وصول قرارداد چک گفته می شود.

  در نرم افزار حسابداری آرپا جهت ثبت چک های واگذار شده به بانک می توان از بخش واگذاری چک استفاده کرد. در این برگه کافیست در فیلد شماره چک، چک های واگذار شده را از میان چک های دریافتی و یا چک های برگشت شده ثبت شده در زیر سیستم خزانه داری را جستجو و انتخاب کنیم. تمامی فیلدهای دیگر طبق اطلاعات ثبت شده برای چک دریافتی تکمیل می گردد. کاربر تنها ملزم به انتخاب حساب بانکی می باشد که چک به آن واگذار شده است. در صورت نیاز می توان هزینه کارمزد وصول چک را در برگه واگذاری ثبت نمود.

  با زدن فراخوانی آخرین برگه واگذاری را به ما نمایش می دهد. و چنانچه بخواهیم به برگه های قبلی دسترسی داشته باشیم، کافیست روی گزینه لیست برگه ها کلیک کنیم. و در بین لیست گزینه مد نظر را انتخاب کنیم. با کلیک راست روی چک واگذار شده می توانیم به سند صادر شده دسترسی پیدا کنیم.

  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

  برگشت از واگذاری

  چنانچه به هر دلیلی قبل از تاریخ سررسید چک های واگذار شده را از بانک مورد نظر پس بگیریم، برای ثبت آن باید از برگه برگشت از واگذاری استفاده کنیم.

  در این حالت با کلیک بر روی فیلد شماره چک، تمامی چک هایی که در وضعیت چک های در جریان وصول هستند، را به کاربر نمایش می دهد. با جستجو و انتخاب چک مورد نظر، سایر فیلدها با توجه به اطلاعات قبلی تکمیل می گردد. ذخیره برگه و فراخوانی آخرین برگه صادر شده در این بخش نمایش داده می شود و از طریق لیست برگه ها نیز می توان به سایر برگه ها دسترسی یابیم. با کلیک راست بر روی چک و انتخاب گزینه نمایش سند مربوطه می توان به سند صادر شده مراجعه کنیم.

   

  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

  وصول چک

  چک های واگذار شده نزد بانک در تاریخ سررسید در صورت کافی بودن موجودی وصول شده و به حساب شرکت واریز می گردد. جهت ثبت چک های وصول شده از برگه وصول چک موجود در عملیات چک های دریافتی استفاده می کنیم. در این برگه در فیلد شماره چک کاربر به چک های در جریان وصول که همان چک های واگذار شده نزد بانک می باشد دسترسی دارد. با انتخاب چک مورد نظر سایر فیلدها با توجه به اطلاعات قبلی تکمیل می گردد. چنانچه جهت وصول چک کارمزدی پرداخت شده است می توانیم در همین برگه در فیلد هزینه کارمزد وارد کنیم.

  با کلیک بر روی فراخوانی برگه آخرین برگه ثبت شده در وصول چک نمایش داده می شود. و در لیست برگه ها نیز به سایر برگه دسترسی می یابیم و جهت مشاهده سند صادر شده نیز می توانیم با کلیک راست روی چک و انتخاب نمایش سند مربوطه آن را بررسی کنیم.

  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

  نقد کردن و واریز به صندوق

  در صورتیکه کارپرداز شرکت اسناد دریافتی نزد صندوق را بصورت حضوری به بانک مراجعه، وصول نماید. و وجه آنرا به صندوق شرکت تحویل دهد. از این فرم استفاده می نماییم. در فیلد شماره چک، چک ها در وضعیت دریافتی و برگشت شده نمایش داده می شود. چک مورد نظر را انتخاب کرده و در فیلد صندوق، حساب صندوق و یا تنخواه مربوطه را انتخاب می کنیم. مابقی فیلدها با توجه به اطلاعات قبلی تکمیل می گردد. چنانچه هزینه کارمزد بابت چک پرداخت گردد می توانیم در همین برگه در فیلد مبلغ کارمزد ثبت کنیم.

  عملیات چک های دریافتی در نرم افزار آرپا

   نقد کردن و واریز به بانک

  گاهی چک های نزد صندوق بصورت حضوری به بانک مراجعه، وصول و به حساب های بانکی شرکت واریز می نماییم. جهت ثبت این موارد از گزینه نقد کردن و واریز به بانک استفاده می گردد. در این مورد نیز در فیلد شماره چک، کاربر به چک ها در وضعیت دریافتی و برگشت شده دسترسی خواهد داشت. با انتخاب چک مورد نظر تمامی فیلدها با توجه به اطلاعات قبلی تکمیل می گردد. و تنها کاربر باید حساب بانکی مربوطه که وجه چک به آن واریز شده را انتخاب کند. و چنانچه بات کارمزد هزینه ای پرداخت گردیده باشد در فیلد مبلغ کارمزد وارد می گردد.

  عملیات چک های دریافتی

  برگشت چک

  در صورت عدم موجودی، چک های دریافتی و یا چک های واگذار شده نزد بانک برگشت می شوند. چک های برگشت شده را در برگه برگشت چک ثبت می کنیم. در خصوص چک های برگشتی چنانچه چک انتخاب شده در وضعیت چک های در جریان وصول باشد. نیاز به انتخاب حساب بدهکار نمی باشد و حساب بدهکار ثبت شده در سند از حساب لینک داده شده در برگه معرفی حساب های خزانه داری شناسایی می گردد. اما اگر چک در وضعیت دریافتی باشد باید در فیلد حساب بدهکار، حساب اسناد برگشتی نزد صندوق را انتخاب کنیم.

  نرم افزار حسابداری آرپا

   

  عودت چک دریافتی

  برای پس دادن چک های برگشتی مشتری باید از عودت چک دریافتی استفاده کنیم. چک های موجود در فیلد شماره چک، در وضعیت چک های دریافتی و چک های برگشت شده قرار دارند. چک مورد نظر را انتخاب کرده و ذخیره می کنیم. تمامی فیلدها از قبیل حساب بدهکار، شرح عملیات، مبلغ و تاریخ سررسید طبق اطلاعات قبلی تکمیل می گردد.

  نرم افزار حسابداری آرپا

  دریافت چک دارای سابقه

  گاهی ممکن است چک دریافت شده و خرج شده توسط ما طی یک پروسه دوباره به دست ما برسد. برای ثبت مجدد چک دریافتی باید گزینه دریافت چک دارای سابقه را انتخاب کنیم. در این حالت چک های موجود در فیلد شماره چک در وضعیت چک خرج شده و چک های پس داده شده قرار دارند.

  در صورت انتخاب چک مورد نظر به صورت پیش فرض حساب بدهکار و حساب بستانکار و سایر فیلدهای موجود با توجه به اطلاعات قبلی تکمیل می گردد.

  نتیجه گیری

  همان طور که عنوان شد تمامی فرآیندهای مربوط به چک های دریافتی در برگه عملیات چک های دریافتی در اختیار کاربر قرار می گیرد. لازم به ذکر است حساب های بدهکار و بستانکار در بخش های مختلف از طریق حساب های لینک داده شده در برگه معرفی حساب های خزانه داری و همچنین در منوی تنظیمات حسابداری بخش حسابداری عمومی و حسابداری بازرگانی شناسایی می گردد.

  شما می توانید آموزش های دیگر  نرم افزار آرپا را در صفحه آموزش نرم افزار حسابداری آرپا مشاهده کنید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  ثبت دریافت وجوه نقد و اسناد دریافتنی در نرم افزار آرپا
  ثبت دریافت وجوه نقد و اسناد دریافتنی در نرم افزار آرپا

  ثبت دریافت وجوه نقد و اسناد دریافتنی در نرم افزار آرپا ثبت دریافت وجوه نقد و اسناد دریافتنی در نرم […]

  گزارش گیری زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا
  گزارش گیری زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا

  گزارش گیری زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا گزارش گیری زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا، یکی از […]

  تنظیمات زیر سیستم پیامک کوتاه در نرم افزار آرپا
  تنظیمات زیر سیستم پیامک کوتاه در نرم افزار آرپا

  تنظیمات زیر سیستم پیامک کوتاه در نرم افزار آرپا تنظیمات زیر سیستم پیامک کوتاه در نرم افزار آرپا یکی از […]

  اقدامات اولیه در زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا
  اقدامات اولیه در زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا

  اقدامات اولیه در زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا اقدامات اولیه در زیر سیستم پیام کوتاه نرم افزار آرپا، […]

  ثبت اقساط برگه های فروش در نرم افزار آرپا
  ثبت اقساط برگه های فروش در نرم افزار آرپا

  ثبت اقساط برگه های فروش در نرم افزار آرپا ثبت اقساط برگه های فروش در نرم افزار آرپا، یکی دیگر […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .