• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپامعرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا

  معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا

  نویسنده : مدیر آموزش
  تاریخ : 1401/10/27
  معرفی اضافات و کسورات خرید در آرپا

  معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا

  معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا در این زیر سیستم قابل تعریف و استفاده می باشد. از مهمترین کاربردهای معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا ، سرشکن کردن هزینه های مرتبط با کالا علاوه بر بهای اصلی، در بهای تمام شده مواد اولیه یا محصولات می باشد. لازم بذکر است امکان ثبت و ذخیره اضافات و کسورات در فاکتورهای خرید سرویس و خدمات وجود ندارد.

  انواع معرفی اضافات و کسورات خرید

  در ادامه رایج ترین اضافات و کسورات خرید که مورد استفاده کاربران می باشد را معرفی می کنیم .

  موثر در بهای تمام شده

  اضافات و کسورات از نوع موثر در بهای تمام شده، مبلغ اضافات بروی بهای اصلی کالا سرشکن می گردد. ولی بروی مبلغ فاکتور خرید تاثیری ندارد. و حساب بستانکار باید در تعریف این نوع اضافات و کسورات به نرم افزار حسابداری معرفی گردد. به عنوان مثال هزینه حمل کالای خریداری شده که توسط یک شرکت باربری انجام شده است. و رابطه ای به تامین کننده ندارد نام برد. در اینصورت یک عامل اضافات با نوع بهای تمام شده تعریف می گردد. و حساب بستانکار آن به حساب های پرداختی غیر تجاری لینک داده می شود. بر این اساس در کاردکس حسابداری کالا علاوه بر بهای خرید، مبلغ سرشکن شده هزینه حمل بروی کالا نیز تاثیر خود را نشان می دهد.

  افزاینده و موثر در بهای تمام شده

  در این حالت هزینه هم روی بهای تمام شده کالا موثر است. و هم مبلغ آن باید به شخص تامین کننده پرداخت گردد. در تعریف این نوع اضافات نیازی به لینک دادن حساب وجود ندارد. و بصورت اتوماتیک مبلغ اضافات و کسورات در سمت بدهکار بروی موجودی کالا و در سمت بستانکار بروی حساب های پرداختی تاثیر خود را نشان می دهد. به عنوان مثال می توان از هزینه حمل کالای خریداری شده ای نام برد که حمل توسط شرکت تامین کننده انجام می گیرد. ولی هزینه حمل به مبلغ فاکتور اضافه می گردد و خریدار باید پرداخت نماید.

  افزاینده

  در این حالت مبلغ اضافات و کسورات روی بهای تمام شده تاثیری ندارد. ولی در سرجمع فاکتور لحاظ و توسط خریدار پرداخت می گردد. این نوع از اضافات رایج نیست ولی در صورتیکه شرکت از روش ادواری استفاده نماید. و نیاز به ثبت هزینه حمل کالای خریداری شده داشته باشد این نوع از اضافات و کسورات پیشنهاد می گردد. در تعریف این نوع باید حساب بدهکار ( هزینه حمل کالای خریداری شده ) توسط کاربر لینک داده شود.

  کاهنده

  در این حالت مبلغ اضافات و کسورات از کل مبلغ فاکتور کسر می گردد. ولی تاثیری روی بهای تمام شده کالای خریداری شده ندارد. به عنوان این نوع از اضافات و کسورات در زمانیکه شرکت از روش ادواری استفاده می نماید. و تمایل دارد خرید به مبلغ غیر خالص ثبت و تخفیفات خرید در حساب جداگانه ای ثبت گردد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش حساب بستانکار تخفیفات نقدی خرید باید در زمان تعریف لینک داده شود.

  نحوه تعریف اضافات و کسورات

  به طور کلی انتخاب نوع اضافات و کسورات بسته به سیاست و نظر مدیریت متفاوت می باشد. ولی اصولا در خصوص خریدهای خارجی، تمامی اضافات و کسورات از نوع موثر در بهای تمام شده هستند.

   

  معرفی اضافات و کسورات خرید در آرپا

   

  برگه معرفی اضافات و کسورات موجود در زیر سیستم خرید، دارای دو بخش عمومی و تنظیمات پیش فرض می باشد. در بخش عمومی ابتدا نام و نوع اضافات و کسورات را انتخاب کرده و در صورت نیاز حساب پیش فرض و طرف حساب پیش فرض مربوطه را انتخاب می کنیم. لازم به ذکر است حساب انتخاب شده در قسمت بالا در سمت بدهکار سند حسابداری قرار گرفته و حساب انتخاب شده در قسمت پائین در سمت بستانکار می نشیند.

  در تب تنظیمات پیش فرض با فعال کردن گزینه “به صورت پیش فرض در فاکتور اضافه شود“، با باز کردن برگه فاکتور خرید به صورت پیش فرض در فیلد اضافات و کسورات قرار می گیرد. در کادر دسته بندی برگه ها، می توانیم با انتخاب دسته بندی مورد نظر مشخص کنیم. که به صورت پیش فرض این اضافات و کسورات به دسته بندی اضافه نگردد. همچنین می توانیم درصد و مبلغ پیش فرض برای هر اضافات و کسورات تعیین کنیم.

   

  معرفی اضافات و کسورات خرید

  فیلدهای معرفی اضافات و کسورات

  • درصد و مبلغ پیش فرض

   در برگه ی معرفی در قسمت بالا، بعد از تعیین نام اضافه و کسورات می توانیم برای آن ها مبلغ و درصد پیش فرض تعیین کنیم. تا به محض انتخاب مبلغ و درصد را به صورت پیش فرض بیاورد.

  • پیش فرض مالیات و عوارض

   با فعال کردن این گزینه به محض انتخاب اضافات و کسورات در داخل فاکتور در فیلد مالیات و عوارض مبلغ وارد می شود.

  • نمایش در برگه تولید

   اضافات و کسورات انتخاب شده در برگه تولید نیز نمایش داده می شوند.

  • طرف حساب برگه به صورت پیش فرض استفاده شود

   شخص تامین کننده در قسمت اضافات و کسورات نیز استفاده می گردد.

  • ضریب پیش فرض

   در خصوص ضریب پیش فرض طبق تصویر زیر، سه گزینه وجود دارد. اگر گزینه بر اساس تعداد ردیف فاکتور انتخاب گردد، به ازای تعداد ردیف های صادر شده در فاکتور خرید، در ضریب اضافات و کسورات عدد وارد می شود. اگر گزینه بر اساس جمع تعداد در فاکتور انتخاب گردد، به ازای تعداد کالای ثبت شده در فاکتور، برای قسمت ضریب اضافات و کسورات، عدد در نظر می گیرد.

  • طرف حساب برگه در طرف حساب دوم استفاده گردد

   طرف حساب دوم به صورت پیش فرض از طرف حساب برگه تکمیل می گردد.

  • نمایش در TTMS

   با فعال کردن این گزینه چنانچه در برگه خرید، اضافات و کسورات انتخاب شده مشمول مالیات و عوارض باشد. در برگه خرید با فرمت دارایی موجود در منوی خرید در بخش گزارش های خلاصه خرید که برای ارسال TTMS مورد استفاده قرار می گیرد، نمایش داده می شود.

  نتیجه گیری

  همانطور که گفتیم معرفی اضافات و کسورات یکی از مزیت های ویژه در نرم افزار حسابداری آرپا می باشد. که در زیر سیستم حسابداری خرید و فروش وجود دارد. در معرفی اضافات و کسورات می توان برای هزینه حمل و نقل کالاهای فاکتور خرید، هزینه بسته بندی، تخفیفات صادر شده برای فاکتور خرید و … استفاده گردد.

  لازم به ذکر است انتخاب نوع اضافات و کسورات بسته به سیاست و نظر مدیریت موسسه دارد و چنانچه اضافات و کسورات انتخاب شده شامل مالیات باشد باید گزینه نمایش در TTMS را برای آن فعال کنیم. تا در گزارشات خرید و فروش با فرمت دارایی قرار بگیرد.

  شما می توانید آموزش های دیگر نرم افزار آرپا را در صفحه آموزش نرم افزار حسابداری آرپا مشاهده کنید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا
  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا یکی از برگه های مهمی است […]

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا
  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا، از طریق زیر سیستم فروش اقساطی […]

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا
  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا، یکی دیگر از امکانات […]

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا
  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا یکی از […]

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا
  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از قابلیت های […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .