• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپامعرفی اضافات و کسورات فروش در آرپا

  معرفی اضافات و کسورات فروش در آرپا

  نویسنده : مدیر آموزش
  تاریخ : 1401/10/04
  معرفی اضافات و کسورات فروش در آرپا

  معرفی اضافات و کسورات فروش در آرپا

  معرفی اضافات و کسورات فروش در نرم افزار آرپا یکی از مزیت ها و ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزار حسابداری در زیر سیستم فروش می باشد. که در این مقاله قصد داریم به آموزش کامل بپردازیم. از کاربردهای معرفی اضافات و کسورات در نرم افزار حسابداری آرپا ، ثبت هزینه های جانبی هنگام فروش کالا و خدمات می باشد. لازم بذکر است امکان ثبت و ذخیره اضافات و کسورات در فاکتورهای فروش سرویس و خدمات وجود ندارد.

  انواع اضافات و کسورات فروش در آرپا

  به طور کلی در زیر سیستم فروش، انواع اضافات و کسورات به 9 دسته زیر تقسیم می شود. که در ادامه رایج ترین آنها را توضیح می دهیم .

  • افزاینده

  در این حالت مبلغ اضافات و کسورات به مبلغ نهایی فاکتور اضافه می شود. ولی چون نباید مبلغ فروش تغییری کند ما حساب درآمد مربوطه را لینک می دهیم. به عنوان مثال اگر خریدار درخواست نماید حمل کالا توسط فروشنده به عنوان خدمات مازاد انجام و هزینه دریافت شود. و فروشنده از خودروی شرکت جهت حمل استفاده نماید، باید حساب درآمد حمل در تعریف اضافات و کسورات لینک داده شود.

  • کاهنده

  در این حالت اضافات و کسورات انتخاب شده را از مبلغ فاکتور کم می کند ولی مبلغ فروش تحت تاثیر قرار نمی گیرد. در این حالت ما باید حساب بدهکار سند مورد نیاز را در قسمت اضافات و کسورات تعیین کنیم. فرض کنید نیاز داریم علاوه بر دو مدل تخفیف موجود در فاکتور نوع تخفیف سومی نیز برای مشتری اعمال کنیم. در این حالت اضافات و کسورات از نوع کاهنده تعریف می کنیم. و حساب تخفیفات را لینک می دهیم.

  • کاهنده فروش

  در این حالت در صورتیکه نیاز داشته باشیم مبالغی بصورت همزمان از مبلغ فاکتور و همچنین مبلغ فروش در سند حسابداری کسر گردد استفاده می کنیم. به عنوان مثال هزینه پورسانت بازاریاب داریم. و بر اساس سیاست شرکت قرار است مبلغ پورسانت مستقیما از فروش کسر و حساب فروش بر اساس خالص بستانکار گردد. در این روش به جای استفاده از هزینه پورسانت فروش، مبلغ پورسانت مستقیما از مبلغ فروش کسر و سند حسابداری صادر می گردد.

  • هزینه خنثی

  در این حالت مبلغ فاکتور هیچ تغییر نمی کند. یکی از موارد کاربرد را می توان زمانیکه نیاز به ثبت هزینه های فروش بدون تاثیر در مبلغ فاکتور داریم استفاده کنیم. مثلا نیاز داریم مبلغ پورسانت بازاریاب در هر فاکتور شناسایی گردد. در این حالت بدهکار هزینه پورسانت و بستانکار پورسانت قابل پرداخت خواهد بود و هیچ تاثیری در مبلغ پرداختی مشتری ندارد. وجه تمایز این نوع اضافات و کسورات در این است که باید هم حساب بدهکار و حساب بستانکار لینک داده شود.

  لازم بذکر است فیلد بازاریاب در فاکتورهای فروش جنبه گزارشی دارد. یا در صورتیکه زیر سیستم کمسیون راه اندازی گریده باشد. نرم افزار بصورت اتوماتیک از فیلد بازاریاب جهت محاسبه مبلغ پورسانت و صدور سند استفاده می کند.

  نحوه معرفی اضافات و کسورات در فروش

  برگه معرفی اضافات و کسورات موجود در زیر سیستم فروش، دارای دو بخش عمومی و تنظیمات پیش فرض می باشد. در بخش عمومی ابتدا نام و نوع اضافات و کسورات را انتخاب کرده و در صورت نیاز حساب پیش فرض و طرف حساب پیش فرض مربوطه را انتخاب می کنیم. لازم به ذکر است در صورتیکه نیاز باشد جهت اضافات و کسورات نرم افزار بصورت اتوماتیک هم طرف بدهکار و هم بستانکار سند را صادر نماید، حساب انتخاب شده در قسمت بالا در سمت بدهکار سند حسابداری قرار گرفته و حساب انتخاب شده در قسمت پائین در سمت بستانکار می نشیند.

  معرفی اضافات و کسورات فروش

  در تب تنظیمات پیش فرض با فعال کردن گزینه “به صورت پیش فرض در فاکتور اضافه شود“، با باز کردن برگه فاکتور فروش به صورت پیش فرض در فیلد اضافات و کسورات قرار می گیرد. در کادر دسته بندی برگه ها، می توانیم با انتخاب دسته بندی مورد نظر مشخص کنیم. که به صورت پیش فرض این اضافات و کسورات به دسته بندی اضافه نگردد.

  معرفی اضافات و کسورات فروش

  فیلدهای معرفی اضافات و کسورات فروش در آرپا

  • درصد و مبلغ پیش فرض

  در برگه ی معرفی در قسمت بالا، بعد از تعیین نام اضافه و کسورات می توانیم برای آن ها مبلغ و درصد پیش فرض تعیین کنیم تا به محض انتخاب مبلغ و درصد را به صورت پیش فرض بیاورد.

  • پیش فرض مالیات و عوارض

  با فعال کردن این گزینه به محض انتخاب اضافات و کسورات در داخل فاکتور در فیلد مالیات و عوارض مبلغ وارد می کند.

  • ضریب پیش فرض

  در خصوص ضریب پیش فرض طبق تصویر زیر، سه گزینه وجود دارد. اگر گزینه بر اساس تعداد ردیف فاکتور انتخاب گردد، به ازای تعداد ردیف های صادر شده در فاکتور فروش، در ضریب اضافات و کسورات عدد وارد می شود. اگر گزینه بر اساس جمع تعداد در فاکتور انتخاب گردد، به ازای تعداد کالای ثبت شده در فاکتور، برای قسمت ضریب اضافات و کسورات، عدد در نظر می گیرد.

  • طرف حساب برگه در طرف حساب دوم استفاده گردد

  طرف حساب دوم به صورت پیش فرض از طرف حساب برگه تکمیل می گردد.

  • نمایش در TTMS

  با فعال کردن این گزینه چنانچه در برگه فروش، اضافات و کسورات انتخاب شده مشمول مالیات و عوارض باشد، در برگه فروش با فرمت دارایی موجود در منوی فروش در بخش گزارش های خلاصه فروش که برای ارسال TTMS مورد استفاده قرار می گیرد، نمایش داده می شود.

  نتیجه گیری

  همانطور که گفتیم معرفی اضافات و کسورات یکی از مزیت های ویژه در نرم افزار حسابداری آرپا می باشد. که در زیر سیستم خرید و فروش وجود دارد. در معرفی اضافات و کسورات می توان در هر فاکتور درآمدها و هزینه های مرتبط با فروش کالا را شناسایی و نسبت به صدور سند اقدام کرد.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا
  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا یکی از برگه های مهمی است […]

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا
  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا، از طریق زیر سیستم فروش اقساطی […]

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا
  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا، یکی دیگر از امکانات […]

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا
  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا یکی از […]

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا
  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از قابلیت های […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .