• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپامعرفی حساب های بانکی در نرم افزار آرپا

  معرفی حساب های بانکی در نرم افزار آرپا

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1401/09/27
  معرفی حساب های بانکی

  معرفی حساب های بانکی در نرم افزار آرپا

  معرفی حساب های بانکی در نرم افزار آرپا به دو روش امکان پذیر می باشد. در روش اول که روش سنتی نیز می باشد، استفاده از زیر سیستم حسابداری و برگه معرفی حساب می باشد. به این صورت که برای حساب های معین موجودی بانک، اسناد در جریان وصول، اسناد پرداختنی حساب های تفصیل بانک های موجود را به تفکیک تعریف کنیم. به عنوان مثال اگر شرکتی دارای 10 حساب بانکی باشد. باید به ازای هر حساب بانکی یک تفصیل برای حساب های موجودی بانک، اسناد در جریان وصول و اسناد پرداختنی تعریف کنیم. روش دوم معرفی حساب های بانکی در نرم افزار حسابداری آرپا استفاده از مراکز شناور می باشد. که در این مقاله قصد داریم به آموزش آن بپردازیم.

  معرفی حساب های خزانه داری

  پیشنهاد ما جهت معرفی حساب های بانکی در آرپا استفاده از معرفی مراکز می باشد. در این روش از طریق زیر سیستم حسابداری به برگه معرفی درختواره مراکز رفته و حساب های بانکی را تحت عنوان مراکز تعریف می نماییم.  بعد از آن، مراکز بانک ها به حساب های مختلفی قابلیت لینک شدن دارند. جهت آشنایی کامل می توانید به مقاله معرفی مراکز در نرم افزار آرپا مراجعه کنید.

  در زیر سیستم معرفی در برگه معرفی حساب های خزانه داری حساب های بانکی هر شرکت تعریف می شود. پیشنهاد می کنیم جهت معرفی حساب های بانکی، به دلیل اهمیت آن، شخصی که مهارت بیشتری در این زمینه دارد معرفی حساب ها را بر عهده بگیرد.

  معرفی حساب های بانکی

   

  فیلدهای معرفی حساب های بانکی

  نوع حساب

  مهمترین گزینه در معرفی حساب های بانکی انتخاب نوع حساب می باشد. لازم به ذکر است حساب های بانکی جاری حساب هایی هستند که به آن دسته چک تعلق می گیرد. و دلیل انتخاب جاری بودن حساب کنترل نرم افزار جهت تخصیص دسته چک می باشد.

  شماره حساب

  شماره حساب خود را به صورت دستی وارد می کنید.

  نام شعبه

  نام شعبه مربوطه را وارد کنید. چنانچه شعبه مورد نظر در لیست وجود ندارد، باید از منوی عملیات چک به برگه معرفی شعبه های بانکی رفته یا با زدن کلید میانبر + در فیلد نام شعبه مستقیم به معرفی شعبه های بانکی برویم. در برگه معرفی شعبه های بانکی ابتدا نام بانک را انتخاب کرده. و پس از آن کد شعبه و نام شعبه را به صورت دستی وارد و ذخیره می کنیم. اگر بانک تعریف نشده باشد نیز باید از طریق منوی عملیات چک به برگه معرفی بانک ها رفته و یا با زدن کلید میانبر + به برگه معرفی بانک ها رفته و بانک مورد نظر را تعریف می کنیم.

  نام حساب

  نام حساب به صورت اتوماتیک توسط سیستم با توجه به اطلاعاتی که در فیلدهای شماره حساب و شعبه وارد شده، تکمیل می گردد که البته قابل تغییر می باشد.

  شماره شبا و شماره کارت را وارد کنید.

  پس از ساخت مراکز بانک و ارتباط آنها با حساب ها به برگه معرفی حساب های بانکی می رویم و در قسمت حساب بانک، اسناد پرداختنی تجاری ، اسناد در جریان وصول و اسناد برگشتی، حساب و مرکز مربوطه را انتخاب می کنیم. به عنوان مثال جهت حساب بانک برای همه حساب های بانکی باید در فیلد حساب، حساب موجودی بانک ها انتخاب گردد ولی در قسمت کد مرکز 1 برای هر حساب بانکی مرکز مربوطه را انتخاب می کنیم.

  حساب پشتیبان

  برای هر حساب جاری می توان یک حساب پشتیبان معرفی کرد. به حساب پشتیبان که از نوع سپرده کوتاه مدت یا بلند مدت باشد، سود تعلق می گیرد. ولی در صورت لزوم اگر چکی سر حساب جاری باشد. و موجودی حساب جاری کافی نباشد، می تواند از این حساب پشتیبان منتقل شود. و کسری حساب جاری برای پاس شدن چک را برطرف کند.

  در منوی تنظیمات  در بخش چک/خزانه می توانیم قسمت “نحوه درج برگه جابجایی وجه نقد برای حساب پشتیبان” را به نحوی تنظیم کنیم که به ازای کل مبلغ چک برگه جابجایی صادر شود یا فقط به ازای کسری موجودی صادر شود.

  حداقل موجودی و ترتیب نمایش

  حساب های بانکی را هم می توانیم در قسمت معرفی حساب بانکی مشخص کنیم. منظور از ترتیب نمایش اینست که در برگه های خزانه در لیست انتخاب حساب ها، ترتیب نمایش به داخواه کاربر تنظیم گردد.

  موجودی اولیه حساب های خزانه داری

  در این قسمت برای سند افتتاحیه می توانیم موجودی اولیه حساب های بانکی، تنخواه و صندوق را وارد کنیم. دو فیلد شعبه و فقط ریالی بسیار حائز اهمیت است که حتما تکمیل شود. لازم به ذکر است از این فرم فقط یکبار در زمان راه اندازی نرم افزار استفاده شده و موجودی بانک ها به صورت دستی وارد می شود.

  معرفی حساب های بانکی

  نتیجه گیری معرفی حساب های بانکی

  در معرفی حساب های بانکی این نکته بسیار حائز اهمیت است. که در قسمت معرفی حساب های خزانه حتما هر حساب خزانه بصورت یونیک به زیر سیستم حسابداری لینک داده شود. به عنوان مثال در حساب های بانکی در صورت استفاده از مراکز کد حساب مشترک ولی حتما مرکز غیر تکراری استفاده گردد.

  همچنین همانطور که پیشتر اشاره شد برای وارد کردن موجودی ابتدای دوره بانک ها از برگه موجودی اولیه حساب های خزانه داری استفاده می کنیم. از این فرم فقط یکبار در زمان راه اندازی نرم افزار استفاده شده و موجودی بانک ها به صورت دستی وارد می شود. به هیچ عنوان بعد از راه اندازی نرم افزار نباید در این قسمت اطلاعاتی وارد شود زیرا باعث تغییر در سند افتتاحیه و بوجود آمدن مغایرت می گردد. لازم بذکر است در زمان انجام عملیات پایان دوره نرم افزار حسابداری بصورت اتوماتیک مانده انتهای دوره سال مالی جاری را به عنوان افتتاحیه سال مالی آتی ثبت می کند.

  شما می توانید آموزش های دیگر  نرم افزار آرپا را در صفحه آموزش نرم افزار حسابداری آرپا مشاهده کنید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا
  قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا

  قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا یکی از امکانات با ارزش در […]

  انبارگردانی در نرم افزار آرپا
  انبارگردانی در نرم افزار آرپا

  انبارگردانی در نرم افزار آرپا انبارگردانی در نرم افزار آرپا یکی از مهمترین وظایف انباردار و یا حسابدار یک مجموعه […]

  گزارش مرور حسابها
  گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا

  گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا گزارش مرور حسابها در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از مهم ترین گزارشات […]

  معرفی اضافات و کسورات خرید در آرپا
  معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا

  معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا در این […]

  امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا
  امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا

  امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا بسیار گسترده می باشد. برخی از […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم