• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپامعرفی عطف و ارتباط بین برگه ها در نرم افزار آرپا

  معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها در نرم افزار آرپا

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1401/09/20
  معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها

  معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها

  معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها یکی از مزایای منحصر به فرد در نرم افزار حسابداری آرپا می باشد. سیستم عطف این قابلیت را برای کاربر فراهم می کند که در هنگام فرآیند خرید یا فروش بتواند تنها برگه اول را به صورت دستی ثبت کند. و مابقی مراحل از برگه اول صادر گردد. و اصطلاحا عطف شود. 

  بخش تنظیمات عمومی

  در قسمت بالا (برگه دوم) برگه هایی که می خواهیم از برگه دیگری عطف بگیریم، را انتخاب می کنیم. و در قسمت پائین (برگه اول) برگه ای که قرارست عطف داده شود را انتخاب می کنیم. به طور مثال برگه فاکتور خرید (قسمت بالا) به برگه سفارش خرید (قسمت پائین) عطف داده می شود.

  یکسان بودن اجباری طرف حسابها

  در صورت فعال بودن این گزینه، هنگام عطف گرفتن از برگه اول، طرف حساب در برگه دوم از برگه اول وارد شده. و به هیچ عنوان قابل تغییر و تعویض نیست.

  چک کردن موجودی

  اگر گزینه چک کردن موجودی را فعال کنیم، تعداد کالاهای برگه دوم باید با برگه اول یکسان باشد. و امکان افزایش تعداد در آن وجود ندارد. به طور مثال نمی توانیم فاکتور خرید کالایی با تعداد 11 عدد را به رسید انبار خریدی که تعداد کالا در آن 10 عدد است، عطف بزنیم.

  عطف اجباری

  حتما باید برگه دوم از برگه اول عطف گرفته شود و امکان صدور دستی برگه نیست. به طور مثال اگر این گزینه برای فاکتور خرید عطف به رسید انبار خرید فعال شده باشد، نمی توانیم در حالت عادی فاکتور خرید صادر کنیم. بلکه حتما باید به برگه رسید انبار خرید عطف زده شود.

  ترتیب برگه های اجباری

  ترتیب برگه ها بر اساس تاریخ را اجباری می کند. به طور مثال با فعال کردن این گزینه در شرکت هایی که ابتدا رسید انبار و پس از آن فاکتور خرید صادر می شود. امکان صدور برگه فاکتور خرید با تاریخ زودتر از برگه رسید انبار خرید وجود ندارد.

  استفاده از مبلغ ردیف اصلی

  هنگام عطف گرفتن از برگه اول، قیمت کالا را دقیقا در برگه دوم وارد می شود.

  استفاده از پیام زیر برگه اصلی

  در بالای هر برگه سمت چپ آیکونی وجود دارد به نام اطلاعات تکمیلی (Alt+O) که وقتی روی آن کلیک کنیم ما را به صفحه دوم برگه می برد. که می توانیم در کادر پیام زیر برگه و توضیحات، اطلاعاتی را وارد کنیم. در خصوص برگه عطف اگر این گزینه را فعال کنیم پیام زیر برگه از برگه اول به برگه دوم منتقل می شود.

  استفاده از تخفیف برگه اصلی

  در این قسمت می توانیم تعیین کنیم که تخفیفات از برگه اول وارد برگه دوم شود.

  معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها در نرم افزار آرپا

  یکسان بودن انبارها

  انبار برگه اول در برگه دوم هم وارد می شود. به طور مثال اگر رسید انبار خرید، در انبار محصولات مرکزی ثبت شده باشد. فاکتور خرید هم باید در انبار محصولات مرکزی ثبت گردد. و امکان انتخاب انبار دیگر در فاکتور خرید وجود ندارد.

  بعد از عطف برگه اصلی تغییر نکند

  این گزینه جنبه کنترلی دارد. برای زمانی است که برگه عطف خورده و ثبت شده است، پس از عطف در برگه اول اطلاعاتی مثل تعداد و قیمت و … قابل تغییر نباشد.

  کنترل دستی

  در حالت کلی از یک برگه تا زمانی می توانیم عطف بگیریم که تعداد اصلی از تعداد قابل عطف تجاوز نکند. به طور مثال اگر 10 عدد از یک کالا در رسید انبار خرید ثبت شده باشد، تا زمانی می توانیم فاکتور خرید را از برگه رسید انبار خرید عطف بگیریم که تعداد اصلی از تعداد قابل عطف تجاوز نکند.  اگر تعداد اصلی را کمتر از تعداد قابل عطف وارد کنیم، موردی جهت ذخیره برگه و عمل عطف پیش نمی آید و در مرتبه بعد، برای عطف گرفتن از همان برگه، تعداد قابل عطف به میزان تعداد عطف گرفته شده در مرتبه اول کاهش پیدا می کند.

  اگر گزینه کنترل دستی غیر فعال باشد، به محض اینکه تعداد قابل عطف در برگه صفر شده باشد، برگه از لیست برگه های قابل عطف خارج می شود ولی اگر گزینه کنترل دستی را فعال کنیم کماکان برگه مورد نظر در دسترس خواهد بود و ما می توانیم تا هر زمان که می خواهیم از آن عطف بگیریم. در این حالت برگه مورد نظر را باید به صورت دستی از لیست برگه های قابل عطف حذف کنیم.

  استفاده از طرف حساب برگه ی اصلی

  در این حالت طرف حساب موجود در برگه اول را در برگه دوم آورده ولی با این تفاوت که در این حالت امکان تغییر طرف حساب در برگه دوم وجود دارد.

  اضافات و کسورات

  در این قسمت می توانیم هنگام عطف اضافات و کسورات را از برگه انتخابی وارد برگه دوم کنیم. به طور مثال در خصوص فاکتور خرید اگر عطف به رسید انبار باشد، چون در رسید انبار خرید اضافات و کسورات نداریم باید از دو مرحله قبل وارد شود.

  استفاده از تاریخ ردیف برگه اصلی و استفاده از تاریخ برگه اصلی

  در این مورد تاریخ را از برگه اول به برگه دوم منتقل می کند چه تاریخ اصلی برگه چه تاریخ ردیف.

  عطف براساس واحد معادل

  در حالت کلی اگر کنترل دستی فعال نباشد تا زمانی که تعداد اصلی از برگه اول به برگه دوم منتقل شود می توانیم عطف بگیریم. ولی اگر این گزینه را فعال کنیم به جای تعداد اصلی، واحد معادل را در نظر می گیرد.

  استفاده از شماره برگه

  استفاده از شماره برگه در معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها خیلی اهمیت خاصی ندارد. و معمولا فعال نمی شود. چون باید شماره برگه اول در برگه دوم هم وارد شود. ولی ممکن است همیشه همه فاکتورهای خرید، رسید انبار نداشته باشند. مثل خرید سرویس و خدمات. در این حالت فعال بودن این گزینه ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

  استفاده از وضعیت و دسته بندی برگه اصلی

  این گزینه وضعیت و دسته بندی برگه اول را وارد برگه دوم می کند. و بهتر است فعال باشد.

  برگه های تسویه شده

  فقط برگه های تسویه شده زیاد کاربرد ندارد. چون فقط برگه هایی ر برای عطف نمایش می دهد که تسویه شده اند.

  نتیجه گیری معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها

  سیستم عطف یکی از مزایای منحصر به فرد در نرم افزار حسابداری آرپا می باشد. که روند ثبت اطلاعات و داده ها را با سرعت و دقت بیشتر فراهم می کند. تنظیمات توضیح داده شده در برگه معرفی عطف و ارتباط بین برگه ها بسته به سیاست و روند فعالیت شرکت انجام می گیرد. تا ضمن افزایش سرعت ثبت اطلاعات، کنترل بر روی روند فعالیت موسسه نیز افزایش می یابد.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا
  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا یکی از برگه های مهمی است […]

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا
  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا، از طریق زیر سیستم فروش اقساطی […]

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا
  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا، یکی دیگر از امکانات […]

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا
  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا یکی از […]

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا
  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از قابلیت های […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .