• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپامعرفی کالا در نرم افزار آرپا

  معرفی کالا در نرم افزار آرپا

  نویسنده : مدیر آموزش
  تاریخ : 1401/09/06
  معرفی کالا در نرم افزار آرپا

  معرفی کالا در نرم افزار آرپا

  معرفی کالا در نرم افزار آرپا دارای بخش ها و فیلدهای بسیار متنوعی می باشد. که از طریق این فیلدها می توان معرفی جامع و کاملی از کالای خود داشت. به نحوی که فرآیند خرید و فروش و همچنین گزارش گیری از آن ها را تسریع کرد. پس از معرفی گروه کالا در نرم افزار آرپا ، در قسمت معرفی کالا به تعریف کالاهای شرکت می پردازیم. در این مقاله قصد داریم به بخش عمومی در برگه معرفی کالا در نرم افزار حسابداری آرپا بپردازیم.

  هنگام باز کردن برگه معرفی کالا، در قسمت بالای برگه کالاهای تعریف شده از قبل را مشاهده می کنیم. روی هر ردیف قرار بگیریم می توانیم در قسمت پائین اطلاعات مربوط به آن را در بخش های مختلفی از قبیل بخش عمومی، سطوح قیمت، ضمائم، بارکد، قیمت ارزی، خدمات پس از فروش و مالیات و عوارض کالاهای خاص بررسی کرد. و یا تغییرات لازم را انجام دهیم.

    معرفی کالا در نرم افزار آرپا  

  بخش عمومی در معرفی کالا

  در تب عمومی اطلاعاتی مثل کدکالا، گروه کالا، نام کالا، نام ثابت کالا و … وارد می شود. در خصوص کد کالا همانند کد طرف حساب در نرم افزار حسابداری آرپا تنظیماتی وجود دارد که در مقاله “کدینگ کالا و طرف حساب” به طور مفصل به آن پرداختیم.

  در بخش عمومی معرفی کالا می توان برای هر کالا، انبار پیش فرض، گروه حسابداری کالا، واحد اصلی، واحد فرعی و … تعریف می شوند. واحد اصلی همان مبنای اصلی خرید و فروش، گزارشات کاردکس کالا و همچنین محاسبه بهای تمام شده می باشد. گاهی ممکن است شرکتی کالایی را به یک واحد اصلی خرید کند ولی به واحدهای دیگری بفروشد.

  به عنوان مثال با واحد اصلی عدد خرید کرده و با واحد فرعی بسته به فروش می رساند. در این حالت نیاز است واحدهای دیگر به عنوان واحد فرعی تعریف شوند. و نسبت آن به واحد اصلی یا حالت برعکس آن نیز تعریف شود. در سیستم آرپا بیش از یک واحد فرعی می توانیم تعریف کنیم و حالت جدولی دارند.

  کد محل برای شرکت هایی که انبارهای متعدد یا تعداد اقلام کالای زیادی دارند. و نیاز به آدرس دهی محل کالا می باشد کاربرد دارد. در این روش بر اساس شماره انبار، قفسه، ردیف قفسه ها کد محل ایجاد می گردد. بعنوان نمونه کد محل AB1210 میتواند اشاره به انبارA، قفسه B12 و همچنین ردیف 10 داشته باشد.

    معرفی کالا در نرم افزار آرپا

  شماره فنی و سریال در آرپا

  شماره فنی یک شماره منحصر به فرد و بین المللی برای کالاست و بیشتر برای محصولات صنعتی کاربرد دارد. گاهی ممکن است یک کالا به اسامی مختلفی شناخته شود. یا یک کالا دارای مشخصات جزئی زیادی باشد. که وجه تمایز در نظر گرفته می شود و در زمان خرید و فروش بدلیل جزئیات زیاد احتمال اشتباه وجود داشته باشد. در این صورت شماره فنی کی تواند جایگزین نام کالاس طولانی در فاکتورهای خرید و فروش گردد.

  اگر کالایی دارای سریال باشد از قبیل موبایل و قطعات کامپیوتری می توانیم تیک گزینه سریال را فعال کنیم. و اگر پیشوندی برای سریال وجود دارد نیز در کادر مربوطه وارد کنیم. در نرم افزار آرپا، سریال خود دارای یک زیر سیستم جداگانه می باشد. که در مبحث آموزش زیر سیستم سریال به صورت مفصل به توضیح آن می پردازیم.

  پنل انتخاب کالا

  با فعال کردن گزینه نمایش در پنل انتخابی کالا می توانیم کالا را به پنل کالا اضافه کنیم. تا در هنگام ثبت فاکتور فروش انتخاب کالا راحت تر انجام گیرد. برای کالاهایی کاربرد دارد که فروش آن ها بسیار زیاد است مثلا رستوران ها و فست فودها، غذاهای پرفروش خود را در پنل انتخاب کالا قرار می دهند تا بتوانند در کمترین زمان کالای مورد نظر را پیدا کرده و فاکتور فروش صادر کنند. پنل کالا در بالای برگه فروش مشاهده می شود.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا
  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا یکی از برگه های مهمی است […]

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا
  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا، از طریق زیر سیستم فروش اقساطی […]

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا
  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا، یکی دیگر از امکانات […]

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا
  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا یکی از […]

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا
  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از قابلیت های […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .