• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپاگزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا

  گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا

  نویسنده : مدیر آموزش
  تاریخ : 1401/11/04
  گزارش مرور حسابها

  گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا

  گزارش مرور حسابها در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از مهم ترین گزارشات موجود در زیر سیستم حسابداری، می باشد. که همان تراز آزمایشی 6 ستونه می باشد. این گزارش در نرم افزار آرپا امکانات بسیار زیادی دارد که قصد داریم در این مقاله به آن اشاره کنیم.

  گردش های گزارش مرور حسابها

  برگه گزارش مرور حسابها سه نوع گردش نمایش داده می شود. در گردش نقل از دوره قبل اگر بازه زمانی فیلتر نشده باشد همان سند افتتاحیه را نمایش می دهد. و چنانچه بازه زمانی فیلتر شده باشد. این قسمت می توان گردش حساب، قبل از بازه فیلتر شده را مشاهده نمود. قسمت گردش طی دوره تمامی فعل و انفعالات ثبت شده طی دوره زمانی فیلتر شده گزارش می گردد. و در قسمت مانده انتهای دوره کاربر می تواند ترکیب گردش طی دوره و افتتاحیه را مشاهده کند. و وضعیت نهایی هر حساب در زمان فعلی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

  تراز حسابها در سطوح، مراکز و اشخاص

  در نرم افزار حسابداری آرپا قابلیت دستیابی به تراز حساب ها در سطوح مختلف حساب ها، مراکز و اشخاص وجود دارد. به عبارتی دیگر می توانیم تراز حساب ها را در سطح گروه حساب، سطح کل، معین، تفصیل، جزء و همچنین تراز سطح آخر مشاهده کنیم. با توجه به کاربرد وسیع مراکز در نرم افزار آرپا قابلیت گزارش گیری مراکز در سطوح مختلف نیز امکان پذیر است. همچنین نرم افزار آرپا از سطح شناور اشخاص نیز جهت سهولت ورود اطلاعات و همچنین گزارگیری های جامع و به تفکیک هر حساب نیز بهره مند می باشد. در این راستا گزارش تراز اشخاص نیز در گزارش مرور حساب ها تعبیه گردیده است.

  در صورتیکه که نرم افزار آرپا از مراکز استفاده و به حساب های مرتبط لینک داده شده باشد می توان بر اساس سطوح مختلف از کلید تراز مراکز مرتبط با حساب استفاده نمود. به عنوان مثال در صورتیکه حساب کل هزینه های حقوق و دستمزد به مراکز فعالیت لینک داده شده باشد. و در تراز با مانده 250.000.000 ريال نمایش داده شود با کلیک بروی تراز مراکز مرتبط با حساب گردش حساب حقوق و دستمزد را به تفکیک مراکز فعالیت ( اداری، تولید، پشتیبانی ) گزارش گیری نمود.

  با توجه به مزیت سطح شناور اشخاص، به عنوان مثال حساب های دریافتنی با اشخاص مرتبط می گردد. و در زمان گزارشگیری تراز حساب ها ، تمامی حساب هایی که به شخص مرتبط می باشند می بایست از کلید تراز اشخاص مرتبط جهت نمایش جزئیات حساب به تفکیک شخص استفاده نمود.

  البته که گزارش های حساب به تفکیک شخص، شخص به تفکیک حساب، حساب به تفکیک مراکز، مرکز به تفکیک حساب، مراکز به تفکیک شخص و همچنین شخص به تفکیک مراکز در زیر سیستم حسابداری موجود و قابل استفاده می باشد.

  مغایرت گیری حساب های بانکی

  یکی از کاربردهای مهم گزارش مرور حسابها، مغایرت گیری حساب های بانکی می باشد. همان طور که پیشتر عنوان شد، در نرم افزار آرپا قابلیت استفاده از مراکز جهت جلوگیری از تعریف متعدد حساب وجود دارد. این مراکز در نرم افزار آرپا فقط مختص به هزینه ها و بانک ها نیستند بلکه در هر بخشی ما میتوانیم از مراکز استفاده کنیم. در حالت سنتی برای هر حساب از قبیل موجودی نقد بانک، اسناد در جریان وصول، اسناد پرداختنی تمامی حساب های بانکی به صورت مجزا تعریف می شدند که باعث تعریف متعدد حساب های بانکی در نرم افزار می گردد. در نرم افزار آرپا با استفاده از قابلیت مراکز، می توان یک مرکز بانکی مثل بانک ملت تعریف کرد و در هر مرحله بسته به نیاز به یکی از حساب های ذکر شده لینک داده شود.

  آنچه در مغایرت گیری حساب های بانکی اهمیت دارد، گردش حساب موجودی نقد و بانک می باشد که باید با پرینت ارائه شده توسط بانک چک شود. نرم افزار آرپا دو روش برای مغایرت گیری دارد. در روش اول می توان روی تراز کل حساب کلیک کرده و به سطح زیرین آن رفته تا موجودی نزد بانک را نمایش دهد. این قسمت با انتخاب تراز مراکز مرتبط با حساب می توان به تمامی بانک ها رفته و گردش هر بانک را به صورت مجزا مشاهده کنیم. در روش دوم می توان به تراز کل مرکز رفته با قرار گرفتن روی حساب های بانکی و انتخاب “تراز حساب های مرتبط با مراکز” گردش هر بانک را به صورت مجزا مشاهده و بررسی کرد.

  آنالیز اتوماتیک در گزارش مرور حسابها

  یکی از مزیت های نرم افزار آرپا در نمایش گردش حساب ها و همچنین در گزارش دفتر معین، گزینه آنالیز اتوماتیک می باشد. آنالیز اتوماتیک می تواند بر اساس مبلغ، بر اساس مبلغ و شماره ردیابی و همچنین براساس مبلغ، شماره و تاریخ ردیابی صورت گیرد. در بررسی گردش حساب ها به دلیل تعدد گردش می توان گردش هایی که درست انجام شده اند. و مغایرتی بین آنها وجود ندارد را به کمک آنالیز اتوماتیک چک و بررسی کرد. به محض انجام عملیات آنالیز، گردش های آنالیز شده از ردیف ها حذف شده و در قسمت آنالیز شده ها قرار می گیرند. در نتیجه کاربر به راحتی می تواند به بررسی ردیف های آنالیز نشده بپردازد.

  چاپ گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا

  در گزارش مرور حساب ها چنانچه روی علامت پرینتر کلیک کنیم. پنجره زیر باز می شود که در آن میتوانیم به فرم های مختلف چاپ دسترسی داشته باشیم.

    گزارش مرور حسابها  

  در برگه باز شده، میتوان تراز دو ستونی، تراز چهار ستونی، تراز شش ستونی و گزارش تراز را چاپ گرفت و در قسمت تنظیم پارامتر نیز می توان تنظیمات بیشتری برای هر فرم در اختیار داشت. تراز دو ستونی تنها ستون مانده انتهای دوره را چاپ می گیرد. در تراز چهار ستونی، علاوه بر مانده انتهای دوره، گردش طی دوره را نیز در چاپ نمایش می دهد. و تراز شش ستونی علاوه بر موارد فوق نقل از دوره قبل را نیز گزارشگیری می کند.

  نتیجه گیری

  گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا یکی از با ارزش ترین گزارشات موجود در زیر سیستم حسابداری می باشد، که کاربردهای بسیاری دارد. از این گزارش می توان جهت مغایرت گیری حساب های بانکی، بررسی مانده حساب های اشخاص، بررسی مراکز مختلف هر حساب، بررسی تراز آزمایشی و … استفاده کرد. لازم به ذکر است این گزارش می تواند در سطوح مختلف بر اساس حساب، مراکز و اشخاص مورد بررسی قرار گیرد.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا
  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا

  تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا تنظیمات فروش اقساطی در نرم افزار آرپا یکی از برگه های مهمی است […]

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا
  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا

  گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا گزارشات فروش اقساطی نرم افزار حسابداری آرپا، از طریق زیر سیستم فروش اقساطی […]

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا
  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا

  ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا ثبت افتتاحیه اقساط فروش در نرم افزار آرپا، یکی دیگر از امکانات […]

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا
  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا

  گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا گزارش وضعیت عطف برگه ها در نرم افزار آرپا یکی از […]

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا
  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا

  ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا ثبت کالاهای امانی در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از قابلیت های […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .