• 031 - 34008
 • خانهدانستنی هاارزیابی موجودی کالا

  ارزیابی موجودی کالا

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1401/09/22
  ارزیابی موجودی کالا

  ارزیابی موجودی کالا

  ارزیابی موجودی کالا در واقع تعیین بهای تمام شده موجودی کالای پایان دوره می باشد.  که از موارد مهم در حسابداری مالی و حسابداری بهای تمام شده می باشد. از آن جهت که موجودی کالا در موسسات بازرگانی یکی از مهمترین بخش های دارایی می باشد. که به واسطه آن، تاثیر مستقیم بر روی ترازنامه اعمال خواهد کرد. همچنین به واسطه تاثیر بر بهای تمام شده کالای فروش رفته می تواند بر روی صورت سود و زیان موسسات نیز تاثیرگذار باشد. به همین جهت محاسبه و ارزیابی موجودی کالا بسیار حائز اهمیت می باشد.

  مراحل ارزیابی موجودی کالا

  مراحل ارزیابی موجودی کالای پایان دوره شامل موارد زیر می باشد.

  • تعیین مقداری واقعی موجودی کالا

  جهت تعیین مقدار واقعی موجودی کالا باید هر موسسه در پایان دوره به انبارگردانی بپردازد. لازم به ذکر است جهت انبارگردانی باید تمامی کالاهای تحت مالکیت به موسسه شمارش شود. حتی اگر در انبار موسسه موجود نباشد. به عبارت دیگر تمامی کالاهای موجود در انبار موسسه، کالاهای موجود در شعب و نمایندگی ها، کالاهای امانی موسسه نزد دیگران و کالاهای خریداری شده توسط موسسه چنانچه هنوز در اختیار موسسه قرار نگرفته باشد باید شمارش گردد.

  • تعیین بهای تمام شده به ازای هر واحد از موجودی کالا

  در این مرحله بهای تمام شده هر واحد از کالای موجود محاسبه شده و در تعداد کل موجودی واقعی ضرب می گردد تا ارزش موجودی کالا محاسبه گردد. از آن جهت که موجودی کالا یک دارایی در حال گردش می باشد. و قیمت خرید کالاها در بازه زمانی به دلیل عدم ثبات قیمت در حال نوسان و تغییر می باشد. محاسبه بهای تمام شده یکی از سخت ترین وظایف حسابداران می باشد.

  ارزیابی موجودی کالا

  روش های ارزیابی موجودی کالا در سیستم ادواری

  در سیستم ادواری روش های متفاوتی برای محاسبه و ارزیابی موجودی کالا وجود دارد. که در این قسمت به توضیح و تفصیل آن می پردازیم. برخی از این روش ها در سیستم دائمی نیز مشاهده می شوند.

  • روش اولین صادره از اولین وارده

  این روش که به روش Fifo نیز شناخته می شود، اولین کالاهای خریداری شده به عنوان اولین کالاهای فروش رفته به حساب می آیند. در نتیجه بهاش تمام شده موجودی کالای پایان دوره براساس آخرین قیمت های خرید کالا محاسبه می شود و همچنین بهای تمام شده کالاهای فروش رفته نیز از قدیمی ترین قیمت های خرید محاسبه و ارزیابی می گردد.

  • روش اولین صادره از آخرین وارده

  این روش که اصطلاحا به آن روش Lifo نیز می گویند، اولین کالاهای فروش رفته از میان آخرین کالاهای خریداری شده هستند. بنابراین بهای تمام شده موجودی کالای پایان دوره بر اساس قدیمی ترین قیمت های خرید کالا می باشد. و از آن جهت که بهای کالا و سود و زیان واقعی را نمایش نمی دهد روشی مورد تایید نمی باشد.

  • روش میانگین موزون ثابت

  در این روش فرض بر آنست که کالاهای فروش رفته ترکیبی از کالاهای قدیمی و جدید خریداری شده می باشند. در نتیجه برای محاسبه بهای تمام شده موجودی کالای پایان دوره ابتدا بهای میانگین موزون هر واحد کالا را محاسبه می کند.  و سپس در تعداد موجودی کالای پایان دوره ضرب شده تا بهای تمام شده موجودی کالای پایان دوره محاسبه گردد. جهت محاسبه بهای میانگین موزون کافیست بهای تمام شده کالای آماده برای فروش را به مقدار آن تقسیم کنیم.

  روش های ارزیابی موجودی کالا در سیستم دائمی

  در سیستم دائمی 4 روش جهت محاسبه ارزیابی موجودی کالا وجود دارد که دو روش اولین صادره از اولین وارده و روش اولین صادره از آخرین وارده در هر دو سیستم مشابه هستند. و در این قسمت به دو روش دیگر می پردازیم.

  • روش میانگین موزون متحرک

  در این روش همانطور که پیشتر گفتیم فرض بر آنست که موجودی کالای پایان دوره میانگینی از خریدهای قدیمی و جدید می باشد. تفاوت آن با روش میانگین موزون ثابت در این است که هر بار در سیستم دائمی خرید جدیدی با قیمت متفاوت اتفاق می افتد میانگین محاسبه شده نیز به روز می گردد.

  • روش شناسایی ویژه

  در این روش به صورت کاملا دقیق مشخص می شود. که موجودی کالای پایان دوره از کدام خریدها می باشد. این روش بیشتر برای موسساتی کاربرد دارد که تنوع اقلام آنها محدود و ارزش آن ها بالا می باشد.

  تفاوت سیستم دائمی و سیستم ادواری در ثبت موجودی کالا

  جهت ثبت موجودی کالا دو روش سیستم ادواری و دائمی وجود دارد. که در این قسمت به تفاوت سیستم حسابداری ادواری و دائمی اشاره شده است.

  در سیستم ثبت ادواری، در طول دوره مالی حساب موجودی کالا گردشی ندارد. و در پایان دوره مالی با انجام اصلاحات مبلغ موجودی کالای ابتدای دوره حذف و سپس مبلغ موجودی کالای پایان دوره در این حساب بدهکار می گردد. اما در سیستم دائمی این حساب به طور مرتب و مستمر در حال گردش می باشد. و با هر ورود بهای تمام شده کالا به روز می گردد.

  نتیجه گیری ارزیابی موجودی کالا

  همانطور که اشاره شد موجودی کالا یکی از مهمترین بخش های دارایی یک موسسه می باشد. درواقع موجودی کالا به صورت مستقیم در ترازنامه تاثیر می گذارد. و همچنین در محاسبه بهای تمام شده در صورت سود و زیان به صورت غیر مستقیم تاثیرگذار می باشد. موسسات بازرگانی با توجه به سیاست مجموعه و نوع کالا می توانند از هر یک از روش ها استفاده کنند. لازم بذکر است که روش اولین صادره از آخرین وارده روش به دلیل عدم محاسبه درست بهای تمام شده موجودی کالای پایان دوره و دقیق نبودن تراز سود و زیان مورد تایید نمی باشد. برای مشاوره و راهنمایی کامل می توان با کارشناسان متخصص آرمان حساب تماس بگیرید .

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  یک پاسخ به “ارزیابی موجودی کالا”

  1. علی متوکل گفت:

   بسیار عالی
   لطفا مقاله های بیشتری در خصوص حسابداری قرار بدهید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  منظور از نسبت های نقدینگی چیست
  منظور از نسبت های نقدینگی چیست

  منظور از نسبت های نقدینگی چیست؟ منظور از نسبت های نقدینگی چیست ؟ در پاسخ به این سوال می توان […]

  حسابداری فروش اقساطی
  حسابداری فروش اقساطی

  حسابداری فروش اقساطی حسابداری فروش اقساطی فرآیندی می باشد که طی آن حسابدار با استفاده از روش ها و نرم […]

  مفهوم استهلاک چیست
  مفهوم استهلاک چیست ؟

  مفهوم استهلاک چیست؟ استهلاک، معیار دوام یک دارایی ثابت است. و به کاهش کیفیت، کمیت یا ارزشِ مداومِ یک دارایی […]

  تفاوت بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریت
  تفاوت بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریت

  تفاوت بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریت چیست؟ تفاوت بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریت چیست؟ در پاسخ به این […]

  دلایل نیاز شرکت ها به نرم افزارهای حسابداری چیست
  دلایل نیاز شرکت ها به نرم افزارهای حسابداری چیست؟

  دلایل نیاز شرکت ها به نرم افزارهای حسابداری چیست؟ دلایل نیاز شرکت ها به نرم افزارهای حسابداری چیست؟ در پاسخ […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .