• 031 - 34008
 • خانهدانستنی هامعافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1403/01/14
  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، یکی از موارد مهمی است که اطلاع از آن برای هر موسسه و شرکتی نیاز است. با توجه به این موضوع که در هر کشوری منابع درآمدی و سرمایه ای مردم شامل پرداخت مالیات و منبع درآمدی برای آن کشور به شمار می آید. معافیت های مالیاتی را می توان خروج قانونی و به صورت موقت از این پرداخت تعریف کرد. که در راستای سیاست های حمایتی دولت از مردم انجام می شود.

  شما می توانید جهت خدمات حسابداری مالیاتی شرکت خود در زمینه های مختلف، با متخصصین با تجربه شرکت آرمان حساب مشاوره نمایید.

  منظور از معافیت های مالیاتی چیست؟

  منظور از معافیت های مالیاتی چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که معافیت های مالیاتی از جمله سیاست های دولت جهت حمایت از اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد. قانون مالیات های مستقیم در رابطه با اعطای معافیت های مالیاتی تحت نظارت سازمان امور مالیاتی شامل 14 ماده قانونی می باشد. که به سبب آن اشخاص از پرداخت مالیات معاف می شوند. در این مقاله قصد داریم ماده 132 قانون مالیات های مستقیم را مطرح کنیم.

  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

  ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

  ماده 132 قانون مالیات های مستقیم به شرح زیر می باشند:

  درآمد مشمول مالیات ابرازی ناشی از فعالیت‌های تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی یا معدنی در بخش‌های تعاونی و خصوصی که از اول سال ۱۳۸۱ به بعد از طرف وزارتخانه های ذیربط برای آنها پروانه بهره برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود.

  از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج به میزان هشتاد درصد (۸۰%) و به مدت چهار سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان صد در صد (۱۰۰%) و به مدت ده سال از مالیات موضوع ماده (۱۰۵) این قانون معاف هستند.

  تبصره1

  فهرست منابع کمتر توسعه یافته، برای بقیه مدت برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین در آغاز هر دوره برنامه توسط سازمان برنامه و مدیریت کشور و وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صنایع و معادن تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

  تبصره2

  معافیت های موضوع این ماده شامل درآمدهای واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع 120 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری مرکز اصفهان و 30 کیلومتری مرکز استان ها و شهرهای دارای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت بر اساس آخرین سرشماری به استثنای شهرک های صنعتی استقرار یافته در شعاع 30 کیلومتری مراکز استان ها و شهرهای مذکور نخواهد بود.

  تبصره3

  به کلیه تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر ساله ۵۰ درصد معافیت مالیاتی تعلق می‌گیرد.

  تبصره4

  ضوابط مربوط به تعیین تاریخ شروع بهره‌برداری واحدهای معاف موضوع این ماده و همچنین تعیین محدوده موضوع تبصره (۲) این ماده توسط وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارائی و صنایع و معادن تعیین و اعلام می‌گردد.

  نتیجه گیری

  همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد 14 ماده قانونی در رابطه با اعطای معافیت های مالیاتی تحت نظارت سازمان امور مالیاتی ارائه گردیده است. که علاوه بر ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، ماده های 133 – 134 – 136 – 137 – 138 – 141 -142 – 143 – 145 – 146 قانون مالیات های مستقیم نیز صادر گردیده است.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  هوش مصنوعی عکس

  هوش مصنوعی عکس و انواع هوش مصنوعی (AI) به سرعت در حال تغییر نحوه ایجاد، ویرایش و بهبود تصاویر است. […]

  دانلود درسان دسک
  دانلود درسان‌ دسک | dorsandesk

  دانلود درسان‌ دسک – آیا به دنبال راه حلی ایده‌آل برای کنترل از راه دور کامپیوتر خود از هر نقطه […]

  ثبت‌نام رایگان جیمینی
  آموزش ثبت‌ نام رایگان جیمینی (هوش مصنوعی گوگل) برای کاربران ایرانی

  ثبت‌ نام رایگان جیمینی – هوش مصنوعی به یکی از ابزارهای قدرتمند برای بهبود زندگی و کسب‌وکار تبدیل شده است. […]

  ترازنامه مالیاتی
  ترازنامه و تراز مالی چیست؟

  تعریف و مفهوم ترازنامه و تراز مالی چیست؟ ترازنامه یکی از اساسی‌ترین ابزارهای مالی است که وضعیت مالی یک کسب […]

  سامانه مودیان
  همه چیز در مورد سامانه مودیان

  1- مفهوم صورتحساب مرجع یا ارجاعی چیست؟ سامانه مودیان – صورتحساب ارجاعی با ارجاع به یک صورتحساب دیگر(صورتحساب مرجع) تنظیم […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .