• 031 - 34008
 • خانهنرم افزار آرپاآموزش نرم افزار حسابداری آرپامعرفی مراکز در نرم افزار آرپا

  معرفی مراکز در نرم افزار آرپا

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1401/09/15
  معرفی مراکز در نرم افزار آرپا

  معرفی مراکز در نرم افزار آرپا

  مراکز در نرم افزار آرپا یک قابلیت منحصر به فرد بشمار می رود. که از تعریف متعدد حساب ها جلوگیری می کند. در نرم افزار حسابداری آرپا حساب ها تنها یکبار تعریف می شوند. سپس می توان مراکز را در هر موقعیتی بسته به نیاز آن حساب با استفاده از معرفی مراکز لینک داد. اگر قصد دارید با نحوه معرفی مراکز و کاربرد آنها آشنا شوید تا انتهای مقاله با آرمان حساب همراه باشید.

  کاربرد مراکز در نرم افزار آرپا

  در این قسمت با طرح یک مثال به کاربرد مراکز می پردازیم. فرض کنید شرکتی دارای 10 حساب بانکی مجزا می باشد. در حالت سنتی برای حساب موجودی بانک، ، اسناد پرداختنی، اسناد در جریان وصول باید به صورت مجزا این 10 حساب بانکی تعریف میشد. اما در حالت استفاده از مراکز کافیست یکبار 10 حساب بانکی را در قسمت مراکز تعریف کرده. و هر بار بسته به موقعیت به یکی از حساب های ذکر شده لینک داده شود. به این طریق از تعریف متعدد حساب های بانکی و اشتباه و خطا کاربر جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که در نرم افزار آرپا تعریف مراکز صرفا برای حساب های بانکی و هزینه ها نیست. در ادامه به مراحل تعریف مراکز در نرم افزار حسابداری آرپا می پردازیم.

   مراحل معرفی مراکز

  معرفی مراکز در نرم افزار آرپا دارای سه مرحله می باشد.

  • معرفی لایه های مراکز

  در مرحله اول سطوح یا لایه های مراکز (کل، معین و تفصیل) معرفی می گردد. همچنین می توان تعداد کاراکترهای کد سطوح را مشخص کرد. لازم بذکر است در نرم افزار دو سطح مرکز بصورت نامحدود زیر مجموعه قابلیت تعریف و استفاده دارند.

   

  معرفی مراکز در نرم افزار آرپا

   

  • معرفی درختواره مراکز

  در مرحله دوم می توان به صورت درختواره، مراکز و زیر سطح های آن را تعریف کرد. به عنوان مثال در مورد حساب های بانکی ابتدا در سطح کل یک مرکز به نام بانک ها با کد 10 تعریف شده، سپس به تعریف زیر مرکز آن پرداخته و تمامی حساب های بانکی را در این قسمت معرفی می گردد. و با علامت / سطح مراکز از هم جدا می شوند. به طور مثال در سطح مرکز معین بانک ملت با کد 02/10 و بانک ملی با کد 01/10 و … معرفی می شوند. در هنگام معرفی مراکز می توان شرح پیش فرض تعریف کرد.

   

  معرفی مراکز در نرم افزار آرپا

   

  • ارتباط حساب با مرکز 1 و 2

  در مرحله سوم معرفی مراکز در نرم افزار آرپا باید حساب مربوطه را به مراکز لینک دهیم. هر حساب را می توان به طور همزمان با دو مرکز لینک داد. که در قسمت های ارتباط حساب با مرکز 1 و 2 معرفی می شوند. به طور مثال در یک شرکت حساب هزینه تعمیرات ماشین آلات با پروژه های شرکت در مرکز 1 لینک داده می شود. هم چنین می تواند در مرکز 2 به ماشین آلات هم لینک داده شود.

  در اینصورت در زمان ورود اطلاعات پس از انتخاب هزینه تعمیرات ماشین آلات و درج مبلغ بدهکار در مرکز 1 پروژه ای ماشین آلات مربوطه در آن مشغول بکار است. انتخاب و در مرکز 2 نام ماشین آلات وارد می گردد. با این روش ورود اطلاعات در هر زمان هزینه تعمیرات ماشین آلات، هزینه تعمیر ماشین آلات به تفکیک پروژه، هزینه تعمیر ماشین آلات به تفکیک هر ماشین قابل گزارش می باشد.

  معرفی مراکز در نرم افزار آرپا

   

   

  بعد از معرفی لایه های مراکز و معرفی درختواره مراکز باید مراکز ساخته شده را به حساب های مربوطه لینک دهیم. برای اینکار برگه ارتباط حساب با مرکز 1 را باز می کنیم. در این برگه دو تب به نام ارتباط حساب با مراکز و ارتباط مراکز با حساب وجود دارد. در تب ارتباط مراکز با حساب در قسمت بالا، حساب ها را در سطح کل و در قسمت پائین، مرکز مورد نظر را در سطح کل انتخاب می کنیم.

  به طور مثال حساب موجودی بانک و نقد به مرکز بانک ها لینک می دهیم. انتخاب مراکز و حساب ها در سطح کل باید انجام گیرد. چون در این حالت تمام زیر سطح های آن مرکز نیز به صورت خودکار لینک داده می شود. در این حالت اگر در مرکز زیر سطح جدیدی معرفی کنیم، به صورت خودکار به حساب تعریف شده لینک داده می شود.

  در تب دوم در قسمت بالا مراکز و در قسمت پائین حساب ها می باشند.

  نتیجه گیری معرفی مراکز در نرم افزار آرپا

  مراکز در نرم افزار آرپا یکی از قابلیت های منحصر به فرد در این نرم افزار حسابداری می باشد. که از تعدد حساب و بروز خطا و اشتباه توسط کاربر جلوگیری می کند. همچنین قابلیت دستیابی به گزارشات مختلف به تفکیک مراکز نیز وجود دارد.  علاوه بر حساب های بانکی و هزینه ها درنرم افزار حسابداری آرپا میتوان برای پروژه ماشین آلات و هر پارامتر دیگری بسته به نیاز شرکت مراکز تعریف کرد.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا
  قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا

  قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا قابلیت برگه مصرف در نرم افزار آرپا یکی از امکانات با ارزش در […]

  انبارگردانی در نرم افزار آرپا
  انبارگردانی در نرم افزار آرپا

  انبارگردانی در نرم افزار آرپا انبارگردانی در نرم افزار آرپا یکی از مهمترین وظایف انباردار و یا حسابدار یک مجموعه […]

  گزارش مرور حسابها
  گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا

  گزارش مرور حسابها در نرم افزار آرپا گزارش مرور حسابها در نرم افزار حسابداری آرپا یکی از مهم ترین گزارشات […]

  معرفی اضافات و کسورات خرید در آرپا
  معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا

  معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا معرفی اضافات و کسورات خرید در نرم افزار آرپا در این […]

  امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا
  امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا

  امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا امکانات برگه خرید در نرم افزار آرپا بسیار گسترده می باشد. برخی از […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم