• 031 - 34008
 • خانهحسابداریآموزش حسابداری مالیاتیمالیات بر ارزش افزوده چیست

  مالیات بر ارزش افزوده چیست

  نویسنده :
  تاریخ : 1401/02/17
  مالیات بر ارزش افزوده چیست

  مالیات بر ارزش افزوده چیست

  یکی از اصلی ترین منابع درآمد دولت ها مالیاتی است که از دیگران اخذ می کنند. مالیات بر ارزش افزوده سابقه زیادی ندارد، اما امروزه رایج ترین مالیاتی است که اخذ می شود. ساختار ساده تر این نوع مالیات نسبت به سایر مالیات ها دلیل این امر می باشد. اگر شما مشکلات مالیاتی دارید می توانید با مشاوران آرمان حساب خدمات حسابداری مالیاتی مورد نیاز خود را مطرح کنید.

  تعریف مالیات بر ارزش افزوده

  تعریف مالیات بر ارزش افزوده

  تعریف طبق مصوبه ماده 1 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 به صورت زیر میباشد.

  مالیات و عوارض فروش:

  عوارض و مالیاتی که متعلق است به عرضه کالاها و ارائه خدمات مشمول عوارض و مالیاتی توسط مؤدی در یک دوره معین را گویند.

  مؤدی:

  شخصی است که به عرضه کالا، ارائه خـدمت، واردات یا صـادرات مبادرت می‌نماید.

  مالیات و عوارض خرید:

  مالیات و عوارض متعلق به خرید کالاها و خدمات مشمول مالیات و عوارض برای فعالیت‌های اقتصادی مؤدی در یک دوره معین را گویند.

  مالیات بر ارزش‌افزوده:

  مابه‌التفاوت مالیات و عوارض فروش با مالیات و عوارض خرید در یک دوره معین را گویند.

  به بیان ساده تر: مالیات بر ارزش افزوده برابر 9%  اختلاف قیمت فروش و خرید محصولات در شرکت های بازرگانی می باشد در مرحله آخر توسط مصرف کننده نهایی پرداخت می گردد.

  ارزش افزوده:

  حالا که با تعریف مالیات بر ارزش افزوده آشنا شدیم به بیان جزئیات آن می پردازیم. از زمان شروع فرآیند تولید یک محصول و یا ارائه خدمات، ارزشی در هر مرحله به محصول اضافه می شود که به آن ارزش افزوده گفته می شود؛ در واقع ارزش افزوده فروشنده برابر است با ما مابه‌التفاوت ارزش محصول تولید شده با مجموع مواد اولیه استفاده شده در محصول. به عنوان مثال خودکاری که با قیمت  100.000 ریال به فروش می رسد و مجموع مواد اولیه به کار رفته در آن 70.000 ریال است.ارزش افزوده شده در طول فرآیند تولید خودکار، برابر با 30.000 ریال است. مالیات ارزش افزوده هر محصول و خدمات از مرحله شروع تولید و یا ارائه خدمات توسط فروشندگان جمع آوری می شود. در نهایت این مالیات از خریدار نهایی اخذ شده و به سازمان امور مالیاتی پرداخت می شود.

  نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

  مأخذ محاسبه مالیات، فروش کالاها و ارائه خدمات می باشد. مالیات  مؤدیانی که عضو سامانه مالیاتی باشند، براساس فروشی که در آن ثبت می کنند محاسبه می شود. در صورتی که مؤدی عضو سامانه نباشد بر اساس ارزش روز کالاها و خدمات در زمان تعلق محاسبه می شود. بنابراین برای مؤدیان بهتر است حتما عضو سامانه مالیاتی باشند. گفتیم که ارزش افزوده مبلغی است که در طول فرآیند تولید به قیمت محصول اضافه می شود. مالیات بر ارزش افزوده بر روی همین ارزشی که بر محصول اضافه می شود اعمال می شود. این مالیات در نهایت از خریدار نهایی اخذ می شود. در قسمت بالا گفته شد که قیمت خودکار 100.000 ریال است. برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده این خودکار به شکل زیر اقدام می کنیم.

  9000 = 9%  * 100.000

  این خودکار 9000 ریال مالیات ارزش افزوده دارد. فروشنده این محصول را به قیمت 109.000 ریال به فروش می رساند.

  تعریف مالیات بر ارزش افزوده

  اما پاسخ بدهیم به چند سوال که احتمالا برای شما به وجود آمده است:

  ممکن است برای شما هم این سوال به وجود امده باشد که رقم 9% از کجا آمد؟

  بر اساس ماده 7 قانون ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 نرخ مالیات و عوارض کالاها و خدمات مطابق با مأخذ موضوع ماده ‌(۵) این قانون میباشد؛ به‌استثنای کالاهای خاص که نرخ آنها در ماده ‌(۲۶) این قانون تصریح شده است نه‌ درصد (۹%) می‌باشد.

  به عبارت دیگر ارزش افزوده یک محصول، برابر است با اولین ارزشی که برای تولید محصول بر مواد اولیه به کار رفته تا آخرین ارزش، که در نهایت منجر به تولید محصول نهایی شده است. محصول در هر چرخه تولید به میزان ارزش افزوده ای که در آن ایجاد شده شامل مالیات بر این ارزش می شود. به این نحو هر چه چرخه تولید یک محصول بیشتر شود مالیات بیشتری بر روی آن اعمال می شود. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که 9 درصد دریافتی، چگونه به دولت پرداخت میشود. برای پاسخ به این سوال مبحث جدیدی باز می کنیم.

  تعریف مالیات بر ارزش افزوده

  مالیاتی که مصرف کننده می پردازد کجا می رود؟

  دولت توسط سازمان امور مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده کالا ها را محاسبه می کند. ممیز مالیاتی اشخاصی هستند که این وظیفه را بر عهده دارند. فروشنده محصول باید مالیات اخذ شده از مشتری را پس از کسر مالیاتی که هنگام خرید آن محصول به تولید کننده آن پرداخته است به دولت پرداخت کند. با توجه متن فوق می توان فرمول زیر را بدست آورد: مالیات پرداختی هنگام خرید محصول – مالیات دریافتی از مشتری =مالیاتی که فروشنده محصول باید بپردازد. کسب و کار ها هر سه ماه یکبار اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده خود را برای سازمان امور مالیاتی ارسال می کنند. اظهارنامه مالیاتی شامل اطلاعات و مدارکی است که در طول سه ماه بر اساس اصول و قوانین حسابداری ثبت شده می باشد.

  برای ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده می توانید از طریق سامانه evat.ir اقدام کنید. مؤدیان مالیاتی صحت اطلاعات ارسالی را بررسی کرده و در صورت تأیید مالیات ارزش افزوده را مشخص و به صاحبین کسب و کارها اعلام می کنند. اگر اطلاعات ارسال شده مورد تأیید قرار نگیرد، یا اظهار نامه به موقع و یا کلاً ارسال نشود مالیات شرکت علی الرأس می شود. در این صورت شرکت با جریمه مالیاتی مواجه می شود، بنابراین در ارسال اظهارنامه نبایستی سستی شود.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  عملیات چک های پرداختی در نرم افزار آرپا
  عملیات چک های پرداختی در نرم افزار آرپا

  عملیات چک های پرداختی در نرم افزار آرپا عملیات چک های پرداختی در نرم افزار آرپا یکی از بخش های […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .