• 031 - 34008
 • خانهحسابداریآموزش حسابداری مالیاتیحسابداری مالیاتی چیست ؟

  حسابداری مالیاتی چیست ؟

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1403/02/06
  حسابداری مالیاتی چیست

  حسابداری مالیاتی چیست ؟ آموزش حسابداری مالیاتی و چرایی اهمیت آن، از جمله نکات و موارد مهمی است که در این مقاله به بیان آن می پردازیم. حسابداری به عنوان یک علم کاربردی برای تمام کسب و کارها شناخته شده است. بدین صورت اکثر مشاغل حتی مغازه دارها و کسب و کارهای کوچک از خدمات حسابداری استفاده کرده و از تاثیر این خدمات در کسب و کار خود آگاهی پیدا کرده اند. حال شاهد این هستیم که حسابداری در کسب و کارهای متفاوت به عنوان امری تخصصی شناخته شده است.، حتی در مشاغل بزرگ یک تیم بزرگ حسابداری فعال هستند که امور مالی مجموعه را پیگیری می کنند. در این مقاله قصد داریم به یکی از شاخه های مهم حسابداری یعنی حسابداری مالیاتی بپردازیم.

  تعریف حسابداری مالیاتی

  در تعریف حسابداری مالیاتی چیست باید گفت: یکی از شاخه های حسابداری می باشد که در آن حسابدار به جای رسیدگی به صورت های مالی مختلف، تنها روی مباحث مالیاتی و حسابداری امور مالیاتی تمرکز می کند. لازم به ذکر است که این شاخه از حسابداری به عنوان یک تخصص رسمی شناخته می شود. و قوانین مختص به خود را دارد که صاحبین مشاغل ملزم به رعایت این قوانین می باشند. زیرا که رسیدگی درست و تخصصی به موضوع امور مالیاتی هر کسب و کار می تواند از متضرر شدن یک کسب و کار جلوگیری کند. و سهل انگاری در این موضوع می تواند خسارت زیان باری بر شرکت وارد کند.

  دریافت بهترین خدمات حسابداری

  دریافت دموی رایگان نرم افزار حسابداری

  هدف از حسابداری مالیاتی چیست؟

  هدف از حسابداری مالیاتی چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که هدف حسابداری مالیاتی نظارت بر وجوه نقد و غیر نقدی است که وارد مجموعه و یا از آن خارج می گردد. همچنین رسیدگی به موضوع مالیات بر درآمد، پیگیری معافیت های مالیاتی، محاسبه هزینه های قابل قبول مالیاتی و استهلاک، قرائن و ضرایب مالیاتی و مواردی از این قبیل از اهداف حسابداری مالیاتی می باشد. به طور کلی هدف اصلی حسابداری مالیاتی جلوگیری از بروز جرائم مالیاتی سنگین و بهره مند ساختن واحد اقتصادی از معافیت های مالیاتی و تشویق های مالیاتی می باشد. تا بتوانند از تضرر شرکت از بابت این امر، جلوگیری شود و سودی به آن برسد.

  در حسابداری مالیاتی چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرد؟

  بنابر گفته های بالا، حسابدار مالیاتی باید اشراف کاملی روی قوانین و مقررات مربوط به مالیات داشته باشد. به طور کلی در حسابداری مالیاتی، موارد زیر باید بررسی گردد:

  1. حقوق پرسنل
  2. انواع دارایی ثابت
  3. میزان هزینه و درآمد
  4. صورت گردش مواد اولیه و کالا
  5. مالیات تکلیفی
  6. تعدیلات سنواتی
  7. دفاتر مالی و تراز حساب ها
  8. صورت مالی واردات و صادرات
  9. بهای تمام شده کالا یا خدمات

   

  همراه با آرمان حساب اسپادانا

  همانطور که در این مقاله ذکر شد با توجه به اهمیت موضوع مالیات برای شرکت ها، حسابداری مالیاتی از جایگاه ویژه ایی برخوردار می باشد. بر همین اساس اگر مالیات و قوانین مربوط به آن نادیده گرفته شود، کسب و کار با جرائم و هزینه های سنگین مالیاتی مواجه می شود. بنگاه های اقتصادی برای دوری از تحمیل این هزینه ها اقدام به استفاده از حسابدار یا مشاور مالیاتی می کنند. این حسابدار یا مشاور مالیاتی باید توانایی تهیه و تنظیم اظهارنامه و تسلط بر قوانین مالیاتی را داشته باشد.

  شرکت ها و کسب و کارهای بزرگ برای ثبت اطلاعات مالی شرکت خود و استفاده از مشاورین و یا حسابداران مالیاتی نیاز به یک نرم افزار حسابداری کارآمد خواهند داشت. نرم افزار حسابداری آرپا  با امکانات گسترده می تواند بسیاری از نیازهای حسابداران مالیاتی را برطرف نماید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  سامانه مودیان
  همه چیز در مورد سامانه مودیان

  1- مفهوم صورتحساب مرجع یا ارجاعی چیست؟ سامانه مودیان – صورتحساب ارجاعی با ارجاع به یک صورتحساب دیگر(صورتحساب مرجع) تنظیم […]

  حد نصاب معاملات چیست؟

  حد نصاب معاملات مبلغی است که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، با احتساب برخی شاخص‌ها جهت ارزیابی مبلغ […]

  آموزش حسابداری مالی
  آموزش حسابداری مالی

  آموزش حسابداری مالی یکی از مهمترین موضوعات و مباحث پرکاربرد می باشد. حسابداری مالی فرآیند ثبت، خلاصه و گزارش معاملات […]

  آموزش کامل حسابداری
  آموزش کامل حسابداری

  آموزش کامل حسابداری یکی از مواردیست که امروزه ذهن بسیاری از علاقه مندان به رشته حسابداری را به خود مشغول […]

  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم
  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

  معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم معافیت های مالیاتی و ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .