• 031 - 34008
 • خانهدانستنی هامالیات بر درآمد مشاغل

  مالیات بر درآمد مشاغل

  نویسنده : مدیر ارشد
  تاریخ : 1401/09/13
  مالیات بر درآمد مشاغل

  مالیات بر درآمد مشاغل

  مالیات بر درآمد مشاغل یکی از مهترین منابع سازمان امور مالیاتی جهت تحصیل درآمد محسوب می گردد. آشنایی با این سرفصل و تسلط بر نحوه اجرا یکی از پیش نیازهای یک مشاور مالیاتی می باشد. مالیات بر درآمد مشاغل از ماده 93 تا 104 قانون مالیات های مستقیم را شامل می شود. آرمان حساب در ادامه ، متن قانون را به همراه نکات قابل توجه به طور کامل برای شما شرح داده است .

  ماده 93 قانون مالیات های مستقیم

  در ماده 93 درآمدی که شخص حقیقی از طریق اشتغال به ‌مشاغل یا به عناوین دیگر غیر از موارد مذکور در سایر فصل‌های این ‌قانون در ایران تحصیل کند. پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون ‌مشمول مالیات بر درآمد مشاغل می‌باشد.

  تبصره ) درآمد شرکت‌های مدنی ( اعم از اختیاری یا قهری‌ ) و همچنین درآمدهای ناشی از فعالیت‌های مضاربه در صورتی که ‌عامل (مضارب‌) یا صاحب سرمایه شخص حقیقی باشد تابع ‌مقررات این فصل می‌باشد.

  با مطالعه متن قانون سه عنوان شخص حقیقی، مشاغل و عناوین دیگر نیازمند توجه ویژه هستند. در ادامه سعی می کنیم با بصورت کامل تر توضیح دهیم.

  بصورت کلی از منظر مالیاتی و قانونی اشخاص به حقیقی و حقوقی تقسیم بندی می شوند. منظور از شخص حقیقی در متن قانون مودیانی هستند، که بصورت انفرادی یا مشارکتی اقدام به ایجاد واحد تجاری و کسب درآمد نموده اند. منظور از مشاغل در متن قانون کسب و کارهایی هستند که بصورت کامل شناسایی و دسته بندی شده اند. در ادامه نحوه گروه بندی مشاغل را بصورت کامل توضیح خواهیم داد.

  در صورتیکه اشخاص حقیقی از سایر گروه بندی مشاغلی که سازمان امورمالیاتی شناسایی و گروه بندی کرده است، کسب درآمد کنند نیز مشمول مالیات می شوند. بنابراین در متن قانون عناوین دیگر گنجاده شده است تا این دسته از افراد را شامل گردد.

   

  گروه بندی صاحبان مشاغل

  وزیر امور اقتصادی و دارایی به پیشنهاد شماره 23013 مورخ 28/11/1394 سازمان امور مالیاتی کشور و به استناد ماده 95 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب 31/04/1394 در فصل دوم آیین نامه اجرایی این ماده اشخاص را به شرح ذیل طبقه بندی نموده است.

  گروه اول

  اشخاص ذیل از لحاظ انجام تکالیف موضوع این آیین نامه جزو مودیان گروه اول محسوب می‌شوند.

  1- دارندگان کارت بازرگانی (واردکنندگان و صادرکنندگان)

  2- صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و بهره‌برداران معادن دارای جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه ذی‌ربط

  3- صاحبان هتل‌های سه ستاره و بالاتر

  4- صاحبان بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها و کلینیک‌های تخصصی

  5- صاحبان مشاغل صرافی

  6- فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه ذی‌ربط

  7- صاحبان موسسات حسابرسی داخلی ، خدمات حسابداری و دفترداری، خدمات حسابداری مالی و ارائه‌دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره‌ای، انفورماتیک و طراحی سیستم

  8- صاحبان موسسات حمل و نقل موتوری، زمینی، دریایی و هوایی اعم از مسافری و یا باربری

  9- سایر صاحبان مشاغل و حرفی که درآمد ابرازی (فروش کالا یا فروش توأم کالا و ارائه خدمت) براساس اظهارنامه مالیاتی عملکرد دو سال قبل (اظهارنامه تسلیمی خردادماه هر سال مبنای تعیین گروه بندی سال بعد از تسلیم اظهار نامه عملکرد می‌باشد.

  به عنوان مثال مبلغ فروش و سایر درآمدهای مندرج در اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1397 مبنای گروه‌بندی سال 1399 می‌باشد.) یا آخرین درآمد قطعی شده (فروش کالا یا فروش توأم کالا و ارائه خدمت) آن‌ها بیش از مبلغ یکصد و پنجاه میلیارد ریال باشد. (مشروط به ابلاغ برگ قطعی حداکثر تا پایان دی ماه سال قبل به شخص مودی یا نماینده قانونی وی.)مالیات بر درآمد بر مشاغل

  گروه دوم 

  سایر صاحبان مشاغل و حرفی که درآمد ابرازی (فروش کالا یا فروش توأم کالا و ارائه خدمت) دو سال قبل آنها و یا آخرین درآمد قطعی شده آنها( فروش کالا یا فروش توأم کالا و ارائه خدمت) بیش از پنجاه میلیارد ریال و مساوی یا کمتر ازمبلغ یکصد و پنجاه میلیارد ریال باشد. (مشروط به ابلاغ  برگ قطعی حداکثر تا پایان دی ماه سال قبل  به شخص مودی یا نماینده قانونی وی.)

  گروه سوم 

  صاحبان مشاغلی که در گروه اول و گروه دوم قرار نمیگیرند جزء گروه سوم محسوب میشوند.

  یکی از چالش های عمده مودیان مالیاتی انتخاب تشکیل پرونده به عنوان شخص حقیقی و یا حقوقی می باشد. و در مرحله بعد در صورتیکه تشکلیل پرونده مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی انتخاب گردد. تعیین اینکه در چه گروهی قرار می گیرند می باشد. لازم بذکر است در سال اول فعالیت اگر جزء گروه اول نباشید در گروه سوم طبقه بندی می شوید.

  همچنین در صورت نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات تکمیلی می توانید با واحد خدمات حسابداری مالیاتی آرمان حساب در ارتباط باشید. تا در انتخاب نوع تشکیل پرونده اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین تکالیف مربوطه اطلاعات کامل، دقیق و بروز دریافت نمائید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با آشناهایتان به اشتراک بگذارید
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  صفر تا صد تهیه صورت های مالی
  صفر تا صد تهیه صورت های مالی

  صفر تا صد تهیه صورت های مالی صفر تا صد تهیه صورت های مالی توسط کارشناسان آرمان حساب در این […]

  وام و تسهیلات بانکی
  وام و تسهیلات بانکی

  وام و تسهیلات بانکی وام و تسهیلات بانکی یکی از رایج ترین موارد موجود در سازمان ها و شرکت ها […]

  حسابداری فروشگاهی

  حسابداری فروشگاهی حسابداری فروشگاهی یکی از مهمترین ارکان در هر فروشگاهی می باشد. اگر شما در یک فروشگاه به عنوان […]

  حسابداری شرکتی
  حسابداری شرکتی

  حسابداری شرکتی حسابداری شرکتی یکی از مباحث مهم در حسابداری می باشد، که آشنایی با آن حائز اهمیت می باشد. […]

  حسابداری خرید و فروش
  حسابداری خرید و فروش

  حسابداری خرید و فروش حسابداری خرید و فروش یکی از مهمترین فعالیت های روزمره در موسسات بازرگانی می باشد. موسسات […]

  لینک های مرتبط

  تمام حقوق این وبسایت برای آرمان حساب محفوظ است .
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم